Drejtėsia Shqiptare

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forumi Drejtesia Shqiptare mirepret te gjithe !...

Free counter and web stats - Studio Ligjore "Daci" - Albanian Students Info - STUDENTI I SĖ DREJTĖS - TOP Drejtesia

  Gjyqėsori nė SHBA: Ē'ndryshime priten nė Gjykatėn e Lartė?

  Webmaster
  Webmaster
  Webmaster
  Webmaster


  Male Numri i postimeve : 152
  Vendndodhja : Albania
  Job/hobbies : http://juridiksi.e-monsite.com
  Humor : http://juridiksi.e-monsite.com
  Points : 436
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-01-22

  Gjyqėsori nė SHBA: Ē'ndryshime priten nė Gjykatėn e Lartė? Empty Gjyqėsori nė SHBA: Ē'ndryshime priten nė Gjykatėn e Lartė?

  Post by Webmaster Sun May 03, 2009 7:00 am

  Gjyqėsori nė SHBA: Ē'ndryshime priten nė Gjykatėn e Lartė?

  Jim Malone
  Zėri i Amerikės
  02-05-2009

  Anėtari i Gjykatės
  sė Lartė amerikane, Dejvid Suter (David Souter) informoi tė premten
  Presidentin Barak Obama se do tė dalė nė pension pas disa muajsh.
  Largimi i gjykatėsit Suter i jep Presidentit rastin e parė pėr tė bėrė
  njė emėrim tė ri nė gjykatėn mė tė lartė tė vendit.


  Gjyqėsori nė SHBA: Ē'ndryshime priten nė Gjykatėn e Lartė? Souter
  Gjykatėsi Dejvid Suter
  Presidenti
  Obama ndėrmori tė premten njė hap tė pazakontė: ai hyri pa njoftuar nė
  sallėn ku po zhvillohej konferenca e pėrditshme pėr shtyp e Shtėpisė sė
  Bardhė dhe tha se sapo kishte folur nė telefon me Gjykatėsin Suter duke
  konfirmuar njoftimet tashmė tė pėrhapura se gjykatėsi ka nė plan tė
  largohet nga posti nė muajin qershor, kur Gjykata e Lartė t’u japė fund
  punimeve pėr kėtė vit.

  Presidenti tha se i kishte shprehur falenderime Gjykatėsit Suter pėr shėrbimin e tij tė pėrkushtuar ndaj vendit.

  Tani,
  Presidentit Obama i duhet tė emėrojė njė person tjetėr qė do t’i zinte
  vendin Gjykatėsit Suter dhe ky person do tė duhet tė marrė konfirmimin
  e Senatit.

  Zoti Obama u tha gazetarėve nė Shtėpinė e Bardhė se
  Gjykatėsi Suter kishte treguar se ē’do tė thotė tė jesh njė gjykatės i
  paanshėm dhe i pavarur. Ai tha gjithashtu se do tė emėrojė nė kėtė post
  njė person qė ėshtė i pėrkushtuar ndaj sundimit tė ligjit.

  "Do
  tė kėrkoj njė person me mendje tė mprehtė dhe tė pavarur, me njė tė
  kaluar tė shkėlqyer ndershmėrie. Do tė kėrkoj dikė qė e kupton se kur
  flasim pėr drejtėsi nuk kemi tė bėjmė thjesht me njė teori abstrakte
  apo me ca shėnime nė librin e gjyqtarit. Kjo ka tė bėjė me faktin se si
  ligjet tona prekin realitetin e pėrditshėm tė jetės sė njerėzve."


  Vendimi
  i Gjykatėsit Suter pėr tė dalė nė pension nuk ishte ndonjė e papritur e
  madhe. Dihej qė pėr vite me radhė ai i ishte ankuar miqve pėr jetėn nė
  Uashington dhe kishte shprehur shpesh dėshirėn e papėrmbajtur pėr t’u
  kthyer nė fermėn e tij nė shtetin Nju Hempshėr.

  Suter ėshtė 69 vjeē dhe gėzon shėndet tė mirė.

  Ai u konfirmua nė Gjykatėn e Lartė nė vitin 1990 dhe u emėrua nga Presidenti George H. W. Bush.

  Konservatorėt
  shpresonin se Suter do tė mbėshteste pikėpamjet e tyre nė Gjykatėn e
  Lartė por ai zhgėnjeu dhe zemėroi shumė prej tyre duke treguar se ishte
  njė gjykatės me ide qė anonin nga liberalėt.

  Ja ē’thotė Douglas Kmiec, ekspert i ēėshtjeve kushtetuese nė Universitetin Pepperdine tė Kalifornisė.

  "Gjykatėsi
  Suter ndonėse nė fillim u tregua i moderuar, mė pas e gjeti veten mė
  afėr me logjikėn dhe opinionet e anės progresive."


  Suter
  u bė njė pėrkrahės i tė drejtės sė abortit, njė prej ēėshtjeve qė i
  ndan mė shumė se ēdo gjė konservatorėt nga liberalėt. Nė vitin 2000,
  kur ēėshtja e numėrimit tė votave nė garėn presidenciale Bush-Gore u
  paraqit nė Gjykatėn e Lartė, Gjykatėsi Sutėr votoi nė njė grup me
  liberalėt, tė cilėt humbėn, gjė qė i dha fitoren zotit Bush.

  Gjyqėsori nė SHBA: Ē'ndryshime priten nė Gjykatėn e Lartė? Gjykata_edited-1
  Anėtarėt e Gjykatės sė lartė

  Gjykatėn e Lartė me 9 anėtarė, Suter ka qenė vazhdimisht pjesė e
  bllokut prej katėr gjyqtarėsh qė anojnė nga pikėpamjet liberale. Katėr
  gjykatės tė tjerė pėrbėjnė bllokun konservator tė drejtuar nga Kryetari
  i Gjykatės, Xhon Roberts. Gjykatėsi Anthoni Kenedi, anon mes tė
  moderuarve dhe konservatorėve kur ėshtė fjala pėr ēėshtjet mė tė
  rėndėsishme, pra vota e tij nuk dihet kurrė me siguri.

  Pritet
  qė Presidenti Obama tė emėrojė njė gjykatės me prirje liberale nė vend
  tė Gjykatėsit Suter, gjė qė do tė thotė se nė balancėn ideologjike tė
  Gjykatės sė Lartė do tė ketė pak ndryshim.

  Ja ē’thotė studiuesi i ēėshtjeve ligjore nė Universitetin Harvard, Lorenc Trajb.

  "Balanca
  e gjykatės, ku katėr janė liberalė, katėr konservatorė dhe njė nė mes –
  Gjyqtari Kenedi, nuk do tė ndryshojė si rrjedhojė e vendimit tė
  Gjykatėsit Suter pėr t’u larguar.”


  Shumė ekspertė ligjorė
  dhe politikė parashikojnė se kandidateve gra dhe hispanikėve do t’u
  kushtohet shumė vemendje gjatė kėrkimit tė personit qė do tė
  zėvendėsojė Gjykatėsin Suter. 76-vjeēarja Ruth Bejdėr Ginsburg ėshtė e
  vetmja grua nė Gjykatė dhe asnjė hispanik nuk ka qenė ndonjėherė anėtar
  i kėsaj gjykate.

  Ekspertėt venė nė dukje se emėrimi i gjykatėsit
  Suter tregon se nė kėto raste prirjet e njėrit apo tjetrit kandidat
  ėshtė vėshtirė tė parashikohen me saktėsi.

  Susan Low Bloch, profesore e sė drejtės nė Universitetin Georgetown nė Washington, shprehet kėshtu:

  "Megjithėse
  presidentėt mund tė emėrojnė cilin tė duan nė Gjykatėn e Lartė, ata nuk
  mund tė kontrollojnė veprimet e anėtarit tė gjykatės kur ai ka ardhur
  nė kėtė post. Kjo na kujton edhe njė herė faktin se gjykatėsit janė
  njerėz tė pavarur."


  Gjyqėsori nė SHBA: Ē'ndryshime priten nė Gjykatėn e Lartė? Photo1
  Ndėrtesa e Gjykatės sė Lartė
  Pasi
  presidenti tė ketė bėrė emėrimin e personit qė do tė zėvendėsojė
  Gjykatėsin Suter, ai person do tė duhet tė dalė para Komisionit Juridik
  tė Senatit pėr seancat e dėgjimit dhe pastaj tė marrė konfirmimin nga i
  gjithė Senati.

  Puna e Gjykatės sė Lartė pėr kėtė vit pėrfundon
  nė fund tė muajit qershor dhe Presidenti Obama kėrkon qė konfirmimi i
  anėtarit tė ri tė bėhet nė kohė, pra para se tė fillojė mandati i ri i
  Gjykatės sė Lartė nė fillim tė tetorit. //ii

   Similar topics

   -

   Current date/time is Tue Oct 04, 2022 4:35 am