Drejtėsia Shqiptare

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forumi Drejtesia Shqiptare mirepret te gjithe !...

Free counter and web stats - Studio Ligjore "Daci" - Albanian Students Info - STUDENTI I SĖ DREJTĖS - TOP Drejtesia

  Titaniku i politikės shqiptare

  Webmaster
  Webmaster
  Webmaster
  Webmaster


  Male Numri i postimeve : 152
  Vendndodhja : Albania
  Job/hobbies : http://juridiksi.e-monsite.com
  Humor : http://juridiksi.e-monsite.com
  Points : 436
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-01-22

  Titaniku i politikės shqiptare Empty Titaniku i politikės shqiptare

  Post by Webmaster Sat Oct 18, 2008 5:11 am


  Dr. Alban Daci

  Disa mendimtarė tė mėdhenj e kanė pėrkufizuar termin e politikės nė
  logjikėn e pushtetit (Lasswell: politika si “ kush pėrfiton diēka, kur
  dhe si”); (Weber: politika si “pėrdorimi monopolist i detyrimit tė
  legjitimuar”); (Makiaveli: “tė qeverisėsh do tė thotė tė bėsh tė
  besosh”); (De Gasperi: “politikė do tė thotė realizim”).
  Politika
  ėshtė zgjidhja e konflikteve mes njerėzve; ėshtė procesi qė shoqėria
  pėrcakton nė mėnyrė autoritare lidhjen e burimeve dhe vlerave; ėshtė
  procesi qė merren vendimet ose modifikohen programet politike dhe
  strategjitė e aksionit; ėshtė ushtrimi i pushtetit dhe influencės.
  Pėr politikėn, metafora mė shumė e frekuentuar kanė qenė “qeveria e
  anijes”. Njė anije mbi tė gjitha ėshtė e pėrbėrė nga njė kolektivitet
  (tė punėsuarit), qė duke lundruar gjithmonė sė bashku, ndodhen nė njė
  far mase tė izoluar nga pjesa tjetėr e botės (identiteti i veēantė i
  tyre), por qė kanė fatin e pėrbashkėt tė lundruesit.
  Ky
  kolektivitet qė tė udhėtoj drejt destinacionit tė dėshiruar ka nevojė
  tė drejtohet nga njė timon. Nga kjo rrjedh qė lundruesit duhet edhe tė
  organizohen, sipas ndarjes sė detyrave (kush bėn dhe ēfarė) dhe sipas
  njė nivelit hierarkik tė autoritetit (kush mban timonin ka nevojė pėr
  mė shumė pushtet se sa tė tjerėt).
  Gjithashtu, ėshtė pothuajse e
  paevitueshme qė mes lundruesve tė lind ndonjė diferencė vlerėsimi, afro
  gjysma e lundrimit dhe zgjedhja e rrugės ose afro organizimit tė
  detyrave qė duhet tė kryhen mbi anije ose afro mijėra gjėra tė tjera
  pak a shumė tė rėndėsishme pėr fatin e anijes (formimi i grupeve
  konkurrues, lindja e ndonjė konflikti mes tė njėjtėve, kompozimi i
  konflikteve tė njėjta).
  Siē e shikojmė metafora e politikės si
  “qeverisja e anijes” pėrmban njė pjesė tė madhe tė aspekteve qė janė
  thelbėsore pėr tė ilustruar edhe elementet kryesor tė politikės.
  Kolektiviteti ashtu si edhe polisi (“qyteti” i grekėve), timoni si
  pushtet pėr/mbi kolektivitetin, bashkėprania e konfliktit dhe
  bashkėpunimit, bashkėprania e komandimit dhe konsensusit, ekzistenca e
  vetė principit sovranitet (rrjedh nga fakti qė mbi pėrcaktimin e
  trajektores sė anijes askush nuk mund tė ketė mė shumė pushtet se ai qė
  kontrollon timonin).
  Nė rrjedhėn e kohės metafora politike e anijes
  ka takuar njė pėrdorim shumė tė frekuentuar, duke filluar pikėrisht nga
  mendimtarėt e mėdhenj grek dhe romak; (Platoni: “anija e ēmendurive”,
  ku ekuipazhi kalon kohėn nė njė pavdekėsi alternimi kacafytjesh dhe
  zdėrhalljes, pa arritur asnjėherė tė jap njė timonier me tė vėrtet
  ekspert tė kohės, stinėve, tė qiellit, tė yjeve, tė erės dhe tė
  gjithēkaje qė varet pėr tė ndjekur anija trajektoren e dėshiruar);
  (Ciceroni: “ unė qė kisha qeverisur anijen e shtetit nė mesin e detit
  me mot tė keq dhe e kisha sjellė shėndosh nė port”) .
  Qeveria, na
  paraqitet si njė bashkėsi vendimesh qė janė pėrvetėsuar nė pėrcaktimin
  e drejtpėrdrejtė tė anėtarėve nė veēanti, por qė kolektivizohen,
  pėrderisa janė tė kėrkuar nga njė pushtet i pėrbashkėt. Qeveria e
  polisit si: njė pėrdorim i pėrbashkėt dhe i kolektivizuar i ndonjė
  timoni qė drejton anijen kolektive nė tėrėsi.
  Nė historinė e
  njeriut politika ka qenė pėrfaqėsuar edhe nga shumė metafora tė tjera.
  Nė veēanti janė, ajo e shtetit si njė familje, ajo e shoqėrisė si njė
  “trup njerėzor”, ajo e kalit si simbol i pushtetit dhe i popullit qė
  duhet drejtuar.
  Elementi i parė i ēdo forme qeverie ėshtė
  qartėsisht e pėrfaqėsuar nga koncepti i autoritetit, nė kuptimin e tij
  origjinal “ nuk besoj se pikėrisht njė ėshtė i madh, kur ai mė bėn tė
  ndjehem i vogėl” citonte njė shkrimtar francez i shtatėqindtės.
  Autoritet do tė thotė tė jesh i zoti qė ti bėsh tė qeverisurit tė
  pranojnė pushtetin. A mund tė jetė forca dhe dhuna faktor qė mund tė
  bėjnė tė mundur diēka tė tillė, pėr ti bindur tė qeverisurit tė
  pranojnė pushtetin?
  Talleyrand citon se me bajoneta mund tė bėhet gjithēka, pėrjashtuar faktin qė nuk mund tė ulesh sipėr tyre.
  Ndėrsa Hannah Arendt thekson se: “dhuna pėr nga natyra instrumentale;
  si tė gjithė mjetet, ka gjithmonė nevojė pėr njė orientim dhe
  justifikim, pėr arritur qėllimin... pushteti nuk ka nevojė pėr
  justifikim, ajo pėr ēfarė ka nevojė ėshtė legjitimiteti.
  Element
  tjetėr i rėndėsishėm ėshtė pėrfaqėsuar nga “urdhri” qė duhet tė
  karakterizoj vetė vendimet kolektive. L’imperium nga latinėt na kujton
  se qeveria pėr tė qenė e tillė, nuk duhet tė flasė ... kot, por duhet
  ta dėgjojnė dhe ti binden. Vendimet kolektive qė ajo ndėrmerr duhet tė
  prodhojnė efekte reale pėr kolektivitetin qė herė pas herė janė tė
  interesuar.
  Elementi mė i rėndėsishėm qė karakterizon dimensionin
  politik ėshtė ndėrtuar nga principi i sovranitetit. Jean Bodin, filozof
  francez, nė pesėqindtėn teorizon i pari kuptimin teknik tė fjalės qė e
  pėrcakton si ekspresion cum summa potestate gubernatio; sot mund tė
  themi, kapaciteti i qeverisjes pa ju pėrgjigjur asnjė fuqie superiore.
  Lasswell dhe Kaplan e pėrcaktojnė sovranitetin si “niveli mė i lartė i
  autoritetit”.
  Nga kėto qė pohuam deri tani, politika kuptohet si
  bashkėsi aktivitetesh qė janė tė rėndėsishme pėr tė “qeverisur njė
  qytet” dhe prezantohet nga gjashtė element thelbėsor: ekzistenca e njė
  grupi me persona (polis), brenda tė cilit disa vendime rrjedhin nga
  anėtarė tė veēantė tė grupit tė kėrkuar nė formėn e “pushtetit
  kolektiv” (vendime kolektive); ekzistenca e marrėdhėnieve mes atyre qė
  qeverisin dhe atyre qė janė tė qeverisur qė karakterizohen nga njė
  raport i “independencės sė pranuar” (autoritet) drejt tė qeverisurve,
  mbi bazėn e ndonjė principi dhe tė ndonjė procesi legjitim; fakti qė
  kėto vendime tė tipit kolektiv janė , nė radhė tė parė, tė mbushura me
  sovranitet dhe, nė radhė tė dytė, konkretisht tė vendosura nga
  qeverisėsit.
  Kėtė parantezė nė karakterin e pėrgjithshėm teorik qė
  shpjegon konceptin e politikės, e bėra pėr tė analizuar aktualisht
  “anijen shqiptare”.
  Nė ēfarė gjendje ndodhet ajo tani? Ēfarė
  orientimi do tė ketė nė tė ardhmen? A do tė arrij tė ankorohet nė breg
  shėndosh e mirė sipas orientimit tė dėshiruar?
  Anijen e politikės
  shqiptare do e quaj “Titaniku shqiptar”, sepse ajo po lundron tamam si
  “Titaniku” i vėrtetė, nė ujerat e ftohta dhe nė natėn pa hėnė.
  Titaniku shqiptar ėshtė i pėrbėrė nga njė kolektivitet, ku me tė
  vėrtetė tė gjithė kanė fatin e pėrbashkėt tė lundruesit, por qė janė tė
  izoluar nga pjesa tjetėr e realitetit, sepse nuk njohin asnjė realitet
  tjetėr pėrveē tė tyrin.
  Timoni i Titanikut shqiptar ėshtė nė duart
  e personave qė janė mospėrfillės ndaj kolektivitetit, sepse nuk
  pranojnė as gabime dhe as kėshilla, duke e ēuar anijen drejtė
  ajsbergėve tė mėdhenj dhe tė rrezikshėm qė mund tė rrezikojnė edhe
  fundosjen e saj.
  Pra, mund tė themi se kėto lloj timonierėsh nuk
  janė ekspert tė qiellit, tė yjeve, tė erės dhe tė gjithēkaje qė
  nevojitet pėr tė ndjekur trajektoren e drejtė dhe tė dėshiruar. Kėta
  timonierė qė kanė nė dorė fatin e vetė Titanikut shqiptar, nuk janė nė
  gjendje tė premtojmė se: do tė sfidojmė tė gjitha stuhitė bashkė me
  kohėn e keqe pėr tė arritur shėndoshė nė breg.
  Autoriteti i kėtyre
  timonierėve shqiptar siē kemi mėsuar nga historia ka ardhur me
  bajoneta, por qė deri mė sot asnjėri nga ata nuk ėshtė ulur sipėr tyre.
  Kėta timonierė e kanė ushtruar pushtetin, pėrmes dhunės sė justifikuar,
  duke premtuar demokracinė e ėndėrruar ndėr vite. Ato legjitimitetin e
  pushtetit e kanė bėrė pėrmes forcės legale tė fshehur nė petkun e
  egoizmit personal tė sėmurė me virusin e pavdekėsisė dhe madhėshtisė
  universale.
  Urdhrat e tyre kolektivi i ka pranuar dhe ju ėshtė
  bindur, sepse kanė qenė tė instrumentalizuara me mashtrimin e shpresės
  dhe ushtrimit tė forcės sė pushtetit nė mėnyrė tė ekzagjeruar. Kėta
  urdhra kanė pasur edhe efekte reale mbi kolektivitetin, por nuk kanė
  pasur si finalitet nevojat dhe problemet e kolektivitetit, qė ėshtė
  instrumentalizuar nga timonierėt, pėr tė ruajtur tė pa prekshėm vendet
  e tyre tė drejtimit, pėr tė kėnaqur egot personale edhe pse ndoshta
  kanė qenė totalisht nė kundėrshtim me interesin e pėrbashkėt.
  Kėto
  vendime tė interesit personal qė ekzekutohen mbi kolektivitetin, i cili
  nuk ka tė drejtė as konsultuese, janė tė natyrės sovrane, por jo nė
  shėrbim tė sovranitet.
  Nėse analizojmė se si ėshtė i ndarė
  kolektiviteti i anijes qė ndodhet poshtė sallės drejtuese? Ajo ėshtė e
  ndarė nė tre shtresa shoqėrore qė korrespondojnė pėrkatėsisht nė tre
  katet e anije.
  Fill poshtė kupolės drejtuese janė personat e
  mirinformuar pėr politikėn, qė e pėrdorin atė pėr tė pasur privilegje.
  Kjo kategori ėshtė e pakėt nė numėr, por qė zotėron ambientet mė
  luksoze tė anijes dhe nė dorė ka forcėn e parasė. Ato janė sponsor tė
  personave qė pranojnė kontratat e tyre pėr tė realizuar egot e tyre
  personale, pa pasur ideale pozitive pėr kolektivitetin.
  Interesimi
  i tyre pėr politikėn ėshtė i lidhur me interesat e tyre tė karakterit
  individual dhe lidhja e tyre me politikėn funksionon pėr aq kohė, sa
  sponsorizimet e tyre janė tė domosdoshme dhe tė respektueshme.
  Ndėrsa njė kat mė poshtė janė njerėzit e thjeshtė qė janė “viktima” tė
  politikave tė gabuara, qė nė njė mėnyrė apo tjetėr politikėn e pranojnė
  si de fakto, por nuk kanė nė dorė asnjė instrument influence nė
  vendimmarrjet e karakterit kolektiv. Pothuajse tė gjithė personat kėsaj
  kategorie shprehen se nuk janė tė interesuar pėr politikėn dhe se nuk
  merren me politikė. Atėherė lind pyetja a ėshtė e shmangshme politika?
  Thomas Mann, thekson se: “nuk ėshtė e vėrtetė, kur sot njeriu deklaron
  se nuk merrem me politikė. Deklarata e tij duket mė shumė si egoiste, e
  huaja nga bota, por edhe si njė auto gėnjeshtėr. Njė deklaratė e tillė
  rivlerėson njė injorancė jo shumė intelektuale se sa morale. Sot poshtė
  ēdo forme politike prezantohet problemi i vetė njeriut”.
  Aristoteli
  citon se “ njerėzit vendosin tė ecin sė bashku nė pamje tė ndonjė
  avantazhi tė veēantė dhe nė qėllimin e prokurimit tė ndonjė objekti pėr
  vetė ekzistencėn”; dhe shoqata politike ėshtė krijuar pėrmes njė
  procesi tė kėsaj natyre, “nė emėr tė avantazheve personale qė ajo
  sjellė.
  Politika nuk ėshtė gjė tjetėr veēse shkėmbimi i komplikuar
  mes njerėzve, pėrmes tė cilės njerėzit kėrkojnė tė marrim nė nivel
  kolektiv, kėnaqėsinė e tyre personale. Pėr kėto arsye politika nuk
  ėshtė dhe nuk duhet tė jetė e evitueshme.
  Nė katin e fundit ndodhin
  personat qė kanė nė dorėn peshėn me tė rėndėsishme tė anijes,
  mekanizmat e motorit qė ve nė lėvizje tė gjithė anijen, por qė realisht
  nuk kanė asnjė tė drejtė pronėsie mbi anijen qė ato e mbajnė me duart e
  tyre nė gjendje tė mirė lundruese.
  Gjendja aktuale e Titanikut
  shqiptar nuk ėshtė aspak e mirė, sepse kemi krisje dhe ēarja tė madhe
  ndėrmjet kateve qė ndėrtojnė strukturėn e kėsaj anije. Pėr kėtė arsye
  nė tė ardhmen do tė kemi njė lėvizje tė madhe qė mund tė karakterizohet
  nga dhuna dhe urrejtja dhe do tė jetė e pozicionit vertikal nga poshtė
  lartė.
  Pra, nėse kupola drejtuese do tė vazhdoj tė veproj nė
  shėrbim tė pakicės duke shfrytėzuar kolektivin, pa marrė parasysh aspak
  dėshirat dhe nevojat e tyre. Atėherė pjesa tjetėr qė pėrbėn shumicėn nė
  numėr, por pakicėn nė kompetenca do tė filloj tė ndėrgjegjėsohet dhe do
  tė kėrkoj me forma demokratike tė dėgjohet, tė respektohet dhe tė
  pyetet pėr vendimet e karakterit kolektiv nga kupola drejtuese. Nėse
  edhe pas kėtij sensibilizimi paqėsor, kupola do tė vazhdoj tė mos e
  pėrfill pėrsėri kolektivin. Atėherė kolektivi do i drejtohet dhunės si
  justifikim pėr tė legjitimuar tė drejtėn.
  Me pak fjalė nėse
  gjerat do tė vazhdojnė tė jenė ashtu siē janė dhe nėse nuk do tė jetė
  njė alternim i aprovuar nga poshtė pėr lartė, jo shumė larg nė kohė
  mund tė kemi lėvizje kaotike dhe me pasoja pėr tė gjithė anijen, qė
  mund tė sjellin timonierė tė rinj qė do tė lundrojnė sė bashku me
  kolektivin drejtė trajektoreve tė dėshiruara.
  Pėrndryshe Titaniku
  shqiptarė do tė vazhdoj tė lundroj nė natėn pa hėnė, ku papritur do tė
  pėrplasej me ndonjė ajsberg tė madh, qė do i shkaktonte njė ēarje tė
  thellė dhe tė fortė, pėrmes sė cilės do tė vėrshonin sasi tė pafundme
  uji derisa ajo do fillonte tė fundosej dhe tė gllabėrohej nga thellėsia
  oqeanike.

   Current date/time is Tue Feb 20, 2024 12:06 pm