Drejtėsia Shqiptare

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forumi Drejtesia Shqiptare mirepret te gjithe !...

Free counter and web stats - Studio Ligjore "Daci" - Albanian Students Info - STUDENTI I SĖ DREJTĖS - TOP Drejtesia

  Komuniteti shqiptar nė Xhenova

  Webmaster
  Webmaster
  Webmaster
  Webmaster


  Male Numri i postimeve : 152
  Vendndodhja : Albania
  Job/hobbies : http://juridiksi.e-monsite.com
  Humor : http://juridiksi.e-monsite.com
  Points : 436
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-01-22

  Komuniteti shqiptar nė Xhenova Empty Komuniteti shqiptar nė Xhenova

  Post by Webmaster Tue Sep 30, 2008 12:03 am

  Komuniteti Shqiptar nė Xhenova
  Dr. Alban Daci
  Xhenova-Itali


  Qyteti i Xhenovės, ka njė numėr tė konsiderueshėm me shqiptarė qė prej vitesh
  jetojnė dhe punojnė nė sektor tė ndryshėm dhe vijnė pothuajse nga tė
  gjitha zonat e Shqipėrisė. Disa prej tyre posedojnė lejet e qėndrimit
  dhe kanė bėrė tė mundur bashkimin familjarė, kurse njė pjesė tjetėr po
  aq e konsiderueshme, kanė ardhur nė formė klandestine ( fshehur) dhe nė
  tre vitet e fundit nuk kanė pasur fatin dhe mundėsinė tė marrin lejet e
  qėndrimit (nė kėto tre vjet nė Itali nuk ka dalė asnjė fluks
  gjithėpėrfshirės pėr legalizimin e emigrantėve, por vetėm disa flukse
  tė punės sezonale me kuota fare tė vogla pranimi nė numėr).

  Ato emigrantė qė kanė lejet e qėndrimit, kanė pėrfituar disa “privilegje” si:
  1)
  kanė mundėsi mė tė mira pėr tė gjetur punė, sepse mund tė lėvizin
  lirshėm, pa pasur frikė nga autoritet e ruajtjes dhe rendit publik.
  2) mund tė punojnė nė rregulla me siguracione shoqėrore pėr jetėn
  3) mund tė shkojnė nė Shqipėri pėr festa dhe festime tė ndryshme familjare
  4) kanė mundėsinė tė marrin dhe familjarėt e tyre duke aplikuar pėr procedurėn e bashkimit familjarė
  5) e kanė mė tė lehtė tė marrin me qira apo tė blejnė shtėpi

  Pra, nga rreshtimi qė bėmė mė sipėr, mund tė shprehemi se: kjo kategori e
  emigrantėve shqiptarė ėshtė me fat dhe nė njė mėnyrė apo nė njė tjetėr
  pėrpiqet tė integrohet mė shpejt dhe mė lehtė nė shoqėrinė vendase.
  Megjithatė integrimi i tyre ėshtė jo i njėtrajtshėm dhe uniformė.

  Integrimi ekonomik

  Normalisht integrimi ekonomik i punėtorėve shqiptarė qė emigrojnė nė formė
  individuale ėshtė shumė i shpejtė dhe realizohet nė njė periudhė kohe
  tė shkurtėr, falė edhe ndarjes nė segmente tė tregut tė punės kėtu nė
  Xhenova, sepse emigrantėt zėnė vende pune qė janė pak tė paguara dhe tė
  pa pėlqyera nga vendasit.
  Emigrantėt shqiptarė, jo vetėm kanė
  arritur tė bėjnė integrim tė shpejtė ekonomik, por mund tė themi se
  kanė arritur tė zėnė edhe pozicionin e liderit nė kėtė fushė, sepse
  janė bėrė sipėrmarrės nė aktivitete tė ndryshme punėsimi .
  Shqiptarėt
  zėnė vendin e parė, pėr sa i pėrket fushės sė sipėrmarrjes, pėr nga
  komunitet e huaja tė pranishme nė qytetin e Xhenovės, ku pothuajse nė
  ēdo ndėrmarrje pune nė sektorin e ndėrtimit janė pronarė ose
  bashkėpronar.
  Punėt qė shqiptarėt (gjinisė mashkullore) kryejnė nė
  fushėn e ndėrtimit janė ndihmės punėtorė, punėtorė, mjeshtėr, artixhan
  dhe imprezar (sipėrmarrės).
  Ndėrsa, nė fushėn e hoteleri-turizmit.
  ushtrojnė profesionet e njohura si: ndihmės kamerier, kamerier, ndihmės
  kuzhinier, kuzhinier. Nė kooperativa tė ndryshme solidariteti, kryejnė
  kryesisht rolin e ndėrmjetėsuesit kulturor, kurse nė bujqėsi punojnė nė
  vreshta me rrush si dhe nė ferma me pemė frutore. Kėto janė profesionet
  mė kryesore dhe mė tė dukshme qė kryejnė shqiptarėt e gjinisė
  mashkullore nė qytetin e Xhenovės.

  Roli i gruas shqiptare nė mėrgim

  Femra shqiptare lidhur edhe me paragjykimet tradicionale tė marra me vete nga
  Shqipėria, nė hapat e para tė emigracionit, nuk ka qenė angazhuar
  drejtpėrdrejtė nė asnjė formė punėsimi, pėrveē shtėpiakes sė mirė qė
  kujdeset pėr fėmijėt, pėr shtėpinė dhe pėr burrin.
  Me kalimin e kohės, burrat (bashkėshortėt) shqiptarė e kanė parė se: ėshtė shumė e
  vėshtirė, thuajse e pamundur qė vetėm me njė burim tė ardhurash tė
  kėnaqin nevojat e gjithė familjes. Prandaj, mė shumė pėr nevojė
  ekonomike dhe mbijetese, se sa sensibilizimi, burri shqiptar, ka
  filluar t’i jap mė shumė hapėsira bashkėshortes sė tij, duke e lejuar
  tė pėrfshihet me tė drejta tė plota nė tregun e punės.
  Prandaj, kohėt e fundit edhe pozicioni i femrės shqiptare nė shoqėrinė e
  komunitetit shqiptar nė Xhenova po ndryshon, sepse sot, femra shqiptare
  nuk ėshtė vetėm njė shtėpiake e mirė, qė kujdeset vetėm pėr burrin,
  shtėpinė dhe fėmijėt, por po bėhet gjithmonė e mė aktiveve edhe jashtė
  mureve tė shtėpisė, duke ushtruar profesione tė ndryshme si: Badante
  (pėrkujdesjes pėr moshėn e tretė), kameriere, shitėse nė super markete
  etj.
  Nė disa familje qė kanė zgjedhur tė jetojnė kėtu nė Xhenova, me
  tė cilėt unė kam marrėdhėnie miqėsore, kam vėnė re se: gruaja shqiptare
  jo vetėm jep njė kontribut tė rėndėsishėm pėr familjen, sepse ushtron
  njė profesion dhe sjellė tė ardhura ekonomike, por ka marrė nė dorė
  timonin e drejtimit tė familjes, duke i qėndruar pranė bashkėshortit qė
  tė dalė nga situata e vėshtirė e pesimizmi (pėr shkak tė vėshtirėsive
  tė shumta qė njė emigrant has nė jetėn e pėrditshme si dhe pėr
  hapėsirat e vogla qė disponon pėr ti kaluar, kalon nė faza tė vėshtira
  edhe pesimizmi) dhe tė besoj seriozisht tek vetja dhe tek familja se
  njė e ardhme mė e mirė e pret atė dhe familjen e tij.
  Prandaj, mendoj se femra shqiptare, meriton tė ketė njė pozicion mė tė fortė dhe
  mė tė rėndėsishėm nė shoqėri, duke pasur parasysh iniciativėn e
  sakrificės dhe guximit qė ka marrė mbi supe pėr tė bėrė njė jetė mė tė
  mire si dhe nė aftėsitė intelektuale qė ajo mbart.

  Shqiptarėt e duan punėn

  Zonat mė tė populluara me shqiptarė kėtu nė qytetin e Xhenovės janė nė
  Sampiederena, Korniliano, Peli, Principe, Dinegro, Brinjole, nė qendrėn
  komerciale Fiumara etj.
  Mjafton tė vizitosh kėto vende pėr kuptuar
  botėn e komunitetit shqiptar si dhe hallet, vėshtirėsitė, aspiratat,
  dėshirat, ėndrrat, zhgėnjime e tyre.
  Shqiptarėt njihen si njerėz qė
  e duan punėn, qė punojnė shumė (thuajse gjithmonė punojnė nga 10 deri
  nė 11 orė nė ditė), qoftė edhe tė dielave duke mos njohur ditė pushimi.
  Megjithatė,
  pavarėsisht nga dėshira qė shqiptarėt kanė pėr tė punuar, jo gjithmonė
  arrijnė ta gjejnė dhe ta kenė atė nė formė tė vazhdueshme. Nuk mungojnė
  rastet, qė emigranti shqiptar tė mbetet pa punė edhe me periudha edhe
  relativisht tė gjata.
  Nėse emigranti gjendet papritur papunė, mund
  tė themi me plot kuptimin e fjalės se kemi tė bėjmė mė njė periudhė tė
  zezė pėr atė, sepse komplikohen njė seri problematikash si: pa mundėsia
  me paguar qiranė ose kėstin e shtėpisė (nė rast se e ka blerė me
  kredi), pa mundėsia me ushqyer veten dhe familjarėt e tjerė (nėse ka
  bėrė bashkimin familjarė) etj.
  Zakonisht, nė rastet, kur njė
  emigrant humb vendin e punės dhe nuk arrin tė gjej njė tė re, nga
  depresioni, mėrzia, largėsia me vendin dhe familjarėt e bėn tė ndjehet
  keq nė aspektin psikologjik dhe tė mbyllet nė vetvete, duke e konsumuar
  periudhėn e vėshtirė nė shoqėrinė e duhanit, shishes sė birrės, gotės
  sė konjakut, kafesė sė zezė dhe meditimit personal.
  Po si fillon dhe zhvillohet dita e njė emigranti qė punon?
  Zgjohet zakonisht rreth orės pesė tė mėngjesit, merr nė telefon punėdhėnėsin me
  tė cilin vendos vendin se ku do tė takohen, pastaj hynė nė njė barė pėr
  tė bėrė mėngjesin.
  Mėngjesi i njė emigranti ėshtė njė kafe makiato e
  shoqėruar me njė ėmbėlsirė, me njė gotė raki, apo konjak. Nga
  kurioziteti qė kisha, i kam pyetur: pse para se fillojnė punėn, pinė
  njė gotė raki apo konjak? Mė janė pėrgjigjur se: njė gotė raki tė bėn
  mirė pėr stomakun, sepse ta mbledh dhe nuk e ndjejnė bosh, plus pastaj
  nė mėngjes gjatė dimrit tė ngroh dhe tė bėn mė tė fortė pėr tė punuar.
  Pasi
  bėn mėngjesin, nuk harron tė blej paketėn e duhanit ( nėse e pinė) dhe
  bashkė me punėdhėnėsin hypin nė makinė pėr ikur tek vendi i punės.
  Nėse distanca ėshtė relativisht e madhe, gjatė udhėtimit mes punėdhėnėsit
  dhe punėmarrėsit, zhvillohet vetėm dialog pune, ku punėdhėnėsi i bėn
  lavdėrime ose kritika punėtori pėr punėn qė ka bėrė njė ditė mė parė si
  dhe i jep urdhra pėr punėn e re qė do tė kryej.
  Nga ora tetė e mėngjesit, fillon rutina e punės, sepse punėtori ndėrron rrobat e
  udhėtimit me ato tė punės dhe fillon tė bėj atė qė i thotė punėdhėnėsi
  i tij. Kjo rutinė vazhdon kėshtu, me pushime tė vogla nga pesė minuta,
  derisa vjen ora njė e drekės, kur lan duart dhe fillon tė haj bukėn qė
  ka marrė me vete, ose nėse nuk ka pasur mundėsi tė marr me vete, shkon
  aty afėr nė ndonjė market, ku blen bukė, domate, proshutė dhe nuk
  harron tė marrė birrė ose ujė sipas mundėsive dhe kur mbaron sė ngrėni,
  shfrytėzon ato pak minuta qė i kanė mbetur nė dispozicion ( pushimi i
  drekės nuk ėshtė mė shumė se njė orė) pėr tu shtri qė tė ēlodhet.
  Pasi mbaron pushimi i drekės, i rikthehet pėrsėri punės deri nga ora pesė e
  gjysmė, gjashtė ( ka edhe raste deri nė tetė tė darkės) qė ėshtė edhe
  koha, kur punėtori shqiptar mbaron ditėn e punės, ndėrrohet duke veshur
  pėrsėri rrobat e udhėtimit dhe pret tė vij ta marrė pėrsėri punėdhėnėsi
  i tij pėr ta ēuar nė shtėpi.
  Duhet theksuar se: jo gjithmonė
  punėdhėnėsi i garanton udhėtimin punėtorit tė tij, nė shumicėn e
  rasteve punėtori, duhet tė pėrdorė shėrbimin publik tė transportit pėr
  tė vajtur nė punė dhe pėr tu kthyer nė shtėpi.
  Dita e diel ėshtė
  dita e pushimit dhe rrugėt e qytetit tė Xhenovės mbushen me shqiptarė,
  qė mė nė fund edhe ata si tė tjerėt mund tė pushojnė, tė dalin tė
  shėtisin, tė bėjnė shoping dhe tė takojnė ndonjė shokė.
  Tė dielave shqiptarėt grumbullohen mė shumė tek qendra komerciale Fiumara, ku
  qėndrojnė ulur gjithė ditėn nė baret e saja, duke parė ndonjė gocė tė
  bukur qė kalon aty pranė, duke ngacmuar me shikim ndonjė tjetėr qė mund
  tė jetė ulur aty pėrballė si dhe qajnė hallet e njėri- tjetri.
  Pse shqiptarėt zgjedhin qendrat komerciale pėr tė kaluar tė vetmen ditė
  pushimi qė kanė? Sipas analizės time mendoj se: ditėt e punės pėr
  shqiptarin janė tepėr monotone, sepse nuk ka asnjė hapėsirė tjetėr
  pėrveē punės.
  Ai ėshtė thjeshtė njė robot pune, qė nuk ka mundėsi tė
  takohet me njerėz, tė shkėmbej biseda. Pra, ai ndjehet nė njė farė
  mėnyre i braktisur nga bota njerėzore, dhe mezi pret tė vij dita e diel
  pėr tė shkuar tek qendra komerciale, ku ka shumė njerėz, zhurma etj.
  Kjo ditė e vetme pushimi i jep shpresėn se edhe ai ėshtė pjesė e jetės
  urbane sė qytetit dhe i largon qoftė edhe pėr njė ditė idenė e
  stamposur nė kokė se nuk ėshtė robot pune, qė merr vetėm komanda pėr ti
  zbatuar, por qenie njerėzore qė pėr nga natyra ka nevojė tė jetė nė
  marrėdhėnie reciproke me njerėzit e tjerė.

  Shqiptarėt shfrytėzojnė shqiptarėt

  Punėdhėnėsi mund tė jetė italian ose shqiptarė, ku ndryshimi mes tyre ėshtė mjaft i prekshėm dhe radikal.
  Nėse e pyet njė emigrant shqiptar se me kė punon dhe ai tė pėrgjigjet gjithė
  gėzim se punon me italian dhe nė tė kundėrt shprehet me gjysmė zėri me
  shqiptar. Pse ndodh kjo? Italianėt zakonisht janė mė njerėzorė nė
  sjellje dhe nė komunikim, sepse tė lėnė tė punosh brenda aftėsive
  fizike qė ke pa tė bezdisur shumė me kėrkesa tė tepėrta, me qėllimin se
  edhe nėse nuk ke ē’tė bėsh, duhet tė harxhosh patjetėr energji qoftė
  edhe pa dobi, sepse po tė paguan dhe nuk tė kam marr tė bėsh “Qejf”.
  Kjo nuk nėnkupton se italianėt janė engjėj, por se nė krahasim me
  shqiptarėt, janė shumė mė tė sjellshėm si pėr nga natyra, qoftė edhe
  nga frika qė kanė kundrejt shqiptarėve. Me shqiptarin mjafton tė dish
  tė komunikosh, tė dish tė sillesh, dhe nuk ėshtė e nevojshme t’i thuash
  tė punoj, ti japėsh urdhra nė rolin e eprorit, sepse punėn e don dhe
  nuk bėn dredha.
  Ndėrsa nėse punon me shqiptarė do tė thotė se je me
  tė vėrtet pa fat dhe se ti edhe pse po punon nė kohė moderne,
  trajtohesh (nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve) si njė skllav i vėrtetė i
  rendit skllav-pronar.
  Ajo qė kam vėnė re me keqardhje nė shumė raste
  ėshtė se: shqiptarėt shfrytėzojnė njėri- tjetrin kėtu nė mėrgim. Si
  ndodh kjo? Po ja njė kategori e emigrantėve shqiptarė, qė kanė ardhur
  shumė kohė mė parė kėtu nė Xhenova dhe janė sistemuar me punė stabėl,
  pėrpiqen tė pėrfitojnė nga kategoria tjetėr e sapoardhur, e pa
  ambientuar, me pa mbėshtetje qė nuk njohin askėnd dhe kanė nevojė tė
  fillojnė tė punojnė menjėherė.
  Atėherė kėta tė mjerėt e sapoardhur,
  duke mos ditur mirė edhe gjuhėn italiane e kanė pothuajse tė pa mundur
  tė komunikojnė me vendasit si dhe pėr rrjedhojė tė gjejnė punė. Kėshtu,
  pėrpiqen tė vihen nė kontakt me bashkėkombėsit e tyre qė kanė ardhur mė
  parė, me shpresėn se do i ndihmojnė pėr t’i i marrė nė punė.
  Tė punosh me njė bashkėkombės tėndin (nga rastet qė kam vėnė re unė) do tė
  thotė se: me tė vėrtetė do tė kalosh njė ditė pune me lodhje tė
  pėrballueshme dhe me gjendje dėshpėruese psikologjike deri nė njė
  dėshpėrim tė madh nė pritje qė kjo ditė ferri tė mbaroj sa mė parė dhe
  me shpresėn e venitur, duke ju lutur zotit se dita e nesėrme nuk do tė
  jete po aq e lodhshme sa kjo qė sapo mbylla.
  Ai qė mbart rolin e
  ustait apo mjeshtrit e trajton punėtorin e tij tamam si: kafshė qė nuk
  dinė dhe nuk ka tė drejtė tė reagoj apo tė mbrohet, por thjeshtė zbaton
  urdhrat sikur tė ishte kalė karroce, qė e shikon rrugėn vetėm para.
  Shqiptari pėr nga natyra, kanė qejf tė madh tė jap vetėm urdhra dhe tė
  bėj rolin e shefit qoftė edhe nė realizimin e njė diēkaje tė vogėl, pėr
  tė cilėn mbart kompetenca tė plota dhe tė pa kundėrshtueshme. Pėr tė
  kuptuar mė mirė po ju jap njė shembull si: ndėrtimin e njė muri tė
  thatė.
  Kjo ėshtė njė ndėr punėt mė tė lodhshme qė asnjė emigrant nuk
  do tė donte tė bėnte punėtorin, sepse ka lodhje tė madhe fizike.
  Punėdhėnėsi i jep urdhrin punėtorit qė gurėt tė vendosen mbi skele, pa pasur
  parasysh se nėse mundet dhe nėse gurėt janė tepėr rėndė pėr ti lėvizur,
  ta copėtosh gurin me barre, pa menduar aspak se guri mund tė jetė shumė
  i fortė dhe se nuk thyhet dhe etj. Ka edhe raste tė tjera, kur ti je
  duke u marrė me diēka dhe nė tė njėjtėn kohė, punėdhėnėsi tė kėrkon ti
  japėsh ēekiēin nė dorė qė e ka afėr kėmbėve. Kėtė e bėn pėr tė lėnė tė
  kuptuar se ai ėshtė pronari jot, dhe se detyra jote ėshtė tė punosh pa
  pushim dhe nėn urdhrat e tija.
  Kėtė shembull e dhashė thjeshtė pėr
  tė pasur njė ide se deri, ku shkon shfrytėzimi i shqiptarit nga vetė
  shqiptari, qė thyen limitet e humanizmit. Shfrytėzimi, nuk ėshtė vetėm
  i karakterit fizik, ekonomik por edhe shkatėrrim psikologjik, sepse
  punėdhėnėsi mund tė kaloj gjithė ditėn duke e ofenduar dhe fyer rėndė
  punėtorin e tij.
  Ai mund ta ofendoj deri aty, ku nuk mban mė, sepse
  kėrkon ti plotėsoj dhe ti realizoj tė gjitha qejfet dhe tekat e tija qė
  janė jashtė mundėsisė njerėzore pėr tu plotėsuar nga forca fizike e njė
  punėtori tė vetėm. Punėdhėnėsi kėrkon tė realizoj njė fitim tė madh,
  por duke u pėrpjekur qė punėn e njėzet punėtorėve ta bėj vetėm njė,
  sepse kėrkon tė fitoj shumė pa investuar aspak nė krahun e punės.
  Ndėrsa
  shfrytėzimi ekonomik nėnkupton pagesa minimale nė krahasim me mesataren
  e tregut tė punės si dhe vonesa tė gjata kohore likuidimi.
  Pse dhe si ndodh njė shfrytėzim i tillė?
  Sepse, zakonisht punėtorėt shqiptarė qė nuk kanė arritur tė mėsojnė njė zanat
  tė mirėfilltė nė fushėn e ndėrtimit, mund tė kalojnė periudha tė gjata
  pa pasur punė dhe pėr rrjedhojė gjenden nė vėshtirėsi tė mėdha
  ekonomike.
  Punėdhėnėsit shqiptarė, shfrytėzojnė pikėrisht kėto raste
  tė vėshtira dėshpėruese nėpėr tė cilat kalojnė kjo kategori emigrantėsh
  dhe ju ofrojnė pagesa qesharake (40 euro ditėn e punės).
  Jo vetėm qė
  nė tė vėrtet i shfrytėzojnė nė aspektin ekonomik, por nė pamje tė parė,
  atyre ju shfaqen me fytyrėn e engjėllit, duke ju thėnė se ne po ju
  ndihmojmė, po ju gjejmė punė dhe po ju trajtojmė si vėllezėr.

  {vazhdon...}

  Webmaster
  Webmaster
  Webmaster
  Webmaster


  Male Numri i postimeve : 152
  Vendndodhja : Albania
  Job/hobbies : http://juridiksi.e-monsite.com
  Humor : http://juridiksi.e-monsite.com
  Points : 436
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-01-22

  Komuniteti shqiptar nė Xhenova Empty Re: Komuniteti shqiptar nė Xhenova

  Post by Webmaster Tue Sep 30, 2008 12:04 am

  {...vazhdimi}
  Tė jesh klandestin
  Njė
  klandestin realisht nuk gėzon asnjė tė drejtė, edhe atė mė themeloren,
  tė drejtėn pėr tė jetuar, sepse lėviz gjithė frikė se mos e kapin
  forcat e rendit edhe pse nė fakt nuk ka bėrė asgjė, pėrveē faktit qė ka
  thyer sovranitetin e njė vendi pėr njė jetė mė tė mirė.
  Ai nuk mund
  tė punoj me rregulla dhe pagesa shoqėrore, por thjeshtė nė tė zezė dhe
  me pagesa qesharake, nuk mund tė shikoj tė afėrmit dhe nuk mund tė
  kthehet nė Shqipėri qoftė si pėr gėzime ashtu edhe pėr hidhėrime
  familjare.
  Njohė personalisht njė djalė tė ri qė ka ardhur nė moshėn
  shtatėmbėdhjetė vjeēare, qė nuk ka mundur tė bėj dokumentet, por nuk ka
  reshtur qoftė edhe njė ditė duke punuar nė tė zezė, sepse nė tė bardhė
  nuk mund, pasi pėr shtetin italian pėr statusin qė mbart nuk ekziston.
  Djali tashmė ka 20 vjeē dhe pėr faktin qė nuk ka lejen e qėndrimit nuk e ka
  parė familjen e tij gjatė gjithė kėsaj kohe, sepse po tė shkoj nė
  Shqipėri nuk mund tė kthehet mė, kurse nė Shqipėri nuk qėndron, sepse
  nuk ka punė.
  Ai thotė se familjarėt e mi kanė, harxhuar goxha para
  nga ato pak kursime qė kishim qė unė tė vija kėtu tė punoja dhe tė
  ndihmoja familjen time, sepse po kalonte njė periudhė krize ekonomike
  ngaqė tė dy prindėrit ishin pa punė dhe nuk kishin mundėsi tė gjenin
  punė tė re. Pra, mjafton vetėm ky shembull, pėr tė kuptuar dhimbjen qė
  kalon njė shqiptar klandestin nga jeta qė ėshtė i detyruar nė rrethana
  tė pa dėshirueshme ta bėj.
  Njė ditė njė miku i im (tė gjithė
  shqiptarėt e mirė qė janė nė mėrgim kėtu nė Xhenova i kam miq) qė ėshtė
  njeri i mirė, por qė pėr fatin e tij tė keq ėshtė klandestin, mė thirri
  tė shkoja ta takoja diku nė Peli, ku po punonte.
  Kishim shumė kohė
  qė nuk ishim parė, sepse unė i zėnė me studime dhe ai i zėnė me punė,
  nuk kishim pasur asnjė hapėsirė kohe pėr tu takuar dhe pėrshėndetur.
  Pėr kėtė arsye vendosa atė ditė qė tė shkoja ta takoja edhe pėrse ishte
  pak larg.
  Kėshtu bėra, shkova dhe e takova, e pėrshėndeta, e pyeta
  se si po ja kalonte nė punė dhe apo lodhej? Ai mu pėrgjigj duke
  buzėqeshur dhe drejtuar gishtin tek disa porta tė blinduara qė ishin
  mbėshtetur diku nė njė faqe muri dhe mė thotė se: njė derė e tillė
  peshon njėqind kile dhe unė duhet ta marrė vetėm nė shpinė dhe ta ngjis
  nė katin e gjashtė. Kėtė punė bėj ēdo ditė dhe mė thuaj ti nėse lodhem
  apo jo?! Mua mė erdhi shumė keq dhe u gjeta nė njė pozicion tė
  vėshtirė, sepse nuk dija ēfarė t’i thosha.
  Megjithatė, u pėrpoqa ti
  jap optimizėm, duke i thėnė se mė mirė do tė bėhet, pa mendo tė tjerėt
  qė duan tė punojnė, por nuk gjejnė punė e kėshtu me radhė. Fjalėt e mia
  ishin tė kota, sepse realiteti jo vetėm i mikut tim, por i tė gjithė tė
  tjerėve qė mbartin statusin klandestin ėshtė i hidhur dhe tepėr
  dėshpėrues.

  Emigracioni jo individual dhe martesat miske

  Emigracioni shqiptar kėtu nė Xhenova, nuk ėshtė vetėm i karakterit individual, por
  edhe familjarė, sepse falė lehtėsimeve tė procedurave dhe vizave pėr
  bashkim familjarė, shumė shqiptarėt kanė sjellė edhe familjarėt e tyre
  si: bashkėshorten, fėmijėt, prindėrit etj. Pra, mund tė themi se
  emigracioni shqiptarė kėtu nė Xhenova, ka kaluar nė njė fazė tė dytė,
  atė tė pjekurisė, tė tipit familjarė.
  Nuk janė tė pakta rastet, kur
  emigrantėt e rinj qė kanė ardhur nė njė moshė fare tė re dhe kanė
  zgjedhur martesa miske, duke zgjedhur bashkėshortė/e qė janė qytetare
  italiane, apo qytetarė nga komunitet e tjera tė emigracionit qė janė
  vendosur nė Xhenova.
  Martesa miske nuk funksionojnė dhe nuk zgjasin
  shumė, pasi nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve, bėhen pėr interesa tė
  njėanshme, dhe jo pėr hir tė dashurisė sė sinqertė tė shprehur nga dy
  palėt. Kur, kam pyetur shqiptarėt qė janė martuar me tė huaja
  (italiane) se perse kanė zgjedhur tė bėjnė njė lidhje tė tillė? Ato mė
  janė pėrgjigjur se: e kanė pėrdorur martesėn pėr tė marrė dokumentet
  dhe lejet e qėndrimit. Ka edhe raste tė tjera qė ndoshta janė tė pakta
  nė numėr, kur bėhen martesa tė sinqerta miske mbi bazėn e dashurisė dhe
  respektit reciprokė.
  Kalimi i emigracionit shqiptar, kėtu nė qytetin
  e Xhenovės, nga faza individuale e tranzicionit, nė atė tė emigracionit
  familjarė dhe tė pjekurisė, ka sjellė disa ndryshime qė nuk janė tė pa
  dukshme, sepse kanė marrė edhe familjarėt e tyre, kanė blerė shtėpi, ka
  futur fėmijėt nė shkolla.
  Kjo tregon, se po bėjnė investime
  afatgjate dhe ėshtė e vėshtirė tė besosh se kjo kategori e komunitetit
  shqiptar (emigrantėt shqiptarė pėrbėjnė numrin mė tė madh tė
  komuniteteve tė huaja pėr numrin e shtėpive tė blera) mund tė rikthehet
  pėrsėri nė vendin e tyre tė origjinės.
  Nė disa raste qė kam pasur
  mundėsinė tė takohem dhe tė pi kafe me emigrantėt tė moshės relativisht
  madhore, qė kanė marrė edhe pjesėn tjetėr tė familjes me vete dhe nė
  muhabet e sipėr i kam pyetur nėse mendojnė tė rikthehen pėrsėri nė
  Shqipėri? Ato me sy tė pėrlotur mė janė pėrgjigjur se tashmė janė
  stabilizuar shumė mirė kėtu me punė, me shtėpi dhe se tani nuk e
  shikojnė tė ardhmen e tyre nė Shqipėri.
  Pastaj, nuk e kanė shumė tė
  lehtė tė kthehen edhe nėse duan, sepse fėmijėt e tyre qė frekuentojnė
  shkollat kėtu dhe qė janė integruar plotėsisht nė shoqėrinė xhenoveze
  jo vetėm qė nuk duan tė kthehen pėrgjithmonė pėr tė jetuar nė Shqipėri,
  por qė as e mendojnė njė gjė tė tillė.
  Shqipėria, pėr brezin e ri qė
  po rritet dhe qė lind nė Xhenova, bėhet gjithnjė mė e largėt dhe mė e
  huaj, sepse kjo kategori pėr fatin tonė tė keq jo vetėm qė po
  integrohet mė sė mirė nė shoqėrinė vendase, por mė saktė po asimilohet.
  Njė pjesė e mirė e tyre qė kanė ardhur nė njė moshė fare tė re, apo qė kanė
  lindur kėtu, nuk dinė ta shkruajnė fare gjuhėn shqipe, dhe e flasim
  duke u menduar qė tė gjejnė fjalėt e duhura pėr tė formuar fjalitė.
  Mendoj se ky ėshtė njė ndėr problemet kryesore qė do tė has nė tė
  ardhmen emigracioni shqiptar, atė tė humbjes sė identitetit.

  Opinioni i emigrantėve pėr Shqipėrinė

  Deri tani folėm pėr emigrantėt shqiptarė kėtu nė Xhenova, por nuk kemi
  pėrshkruar se ēfarė mendojnė emigrantėt shqiptarė pėr vendin tyre
  Shqipėrinė? Zakonisht nė emigracion kanė ardhur persona qė kanė qenė
  mbushur me plot dėshpėrim, vuajtje, zhgėnjim, varfėri, stres dhe qė nuk
  kanė gjetur asnjė rrugė shpėtim pėr tė dalė nga ferri i jetės sė gjallė
  njerėzore nė Shqipėri, por me dhimbje, lot kanė marrė pa kushte rrugėn
  e emigracionit.
  Prandaj, kėto person ėshtė e vėshtirė tė kenė njė
  opinion tė mirė pėr vendin e tyre Shqipėrinė. Le tė bėjmė njė dallim tė
  qartė nė tė shprehur, kur them “vend” e kam fjalėn pėr klasėn politike
  qė e ka dhe vazhdon ta qeverisė Shqipėrinė.
  Emigrantėt, nuk ėshtė se
  nuk e duan vendin, ku janė lindur ata dhe tė parėt e tyre, tė cilin e
  konsiderojnė me tė drejtė si njė vend tė mrekullueshėm me mjaft pasuri,
  por qė fatin e kėtij vendi tė mrekullueshėm e kanė marrė nė dorė
  persona tė papėrgjegjshėm qė nuk dinė tė qeverisin dhe se mendojnė
  vetėm pėr vetėn e tyre.
  Nėse edhe thjeshtė pėr tė bėrė pėr muhabet,
  ose pėr kuriozitet i pyet emigrantėt se ēfarė mendojnė pėr politikėn
  dhe politikanėt tanė? Ato nuk duan tė flasin fare, por nėse insiston,
  tė pėrgjigjen se: ju ka ardhur nė majės tė hundės nga politika dhe
  politikanėt, sepse mendojnė vetėm pėr xhepat dhe veten e tyre.
  Kjo nėnkupton se edhe pse nė pamje tė parė nuk duan tė shprehen aspak pėr
  politikėn shqiptare, qė i varfėroj shpirtėrisht, ekonomikisht dhe qė i
  degdisi nėpėr botė, thellė nė tė vėrtetė emigrantėt, kanė krijuar
  ndoshta njė urrejtje tė justifikuar mbi politikėn shqiptare nga faktet
  se si i kanė qeverisur nė dy dekadat e fundit, pa llogaritur edhe
  periudhėn e errėsirės sė madhe nė pesėdhjetė vitet e komunizmit
  ēnjerėzorė shqiptar.
  Gjatė kėsaj vere qė sapo kaluam u ktheva me
  pushime nė Shqipėri, pranė familjes time dhe njė ditė mė merr nė tel
  njė miku im qė jeton prej kohėsh me familjen e tij nė qytetin e
  Xhenovės dhe mė fton pėr tė pirė njė kafe, sepse edhe ai ashtu si unė,
  ishte kthyer nė Shqipėri pėr pushime.
  Pas telefonatės qė bėra, dal
  nga shtėpia dhe shkoj ta takoj diku tek Zogu i Zi, ku po mė priste nė
  makinė bashkė me vajzėn e tij gjashtė vjeēe.
  U takuam dhe u
  pėrshėndetėm dhe pastaj hipėm nė makinėn e tij dhe u nisem pėr tė
  shkuar nė njė bar diku jashtė Tiranės pėr tė pirė kafen. Gjatė rrugės,
  miku im pyet gocėn e tij gjashtė vjeē se: ku ėshtė mė mirė kėtu nė
  Shqipėri, apo atje nė Xhenova? Ajo edhe pėrse e vogėl nė moshė
  pėrgjigjet si njė e rritur se: kėtu nė Shqipėri duhet tė vijnė pėr tė
  parė tė afėrmit tanė, por atje nė Xhenova, ku ne jetojmė ėshtė mė mirė,
  sepse rrugėt janė tė pastra, kėpucėt nuk tė bėhen me pluhur sikur tė
  ecėsh nėpėr Sahara, se rrugės, kur kalon afėr koshave tė plehrave nuk
  vjen erė e keqe e kėshtu me radhė.
  Zgjedhja e kėsaj vajze qė ka
  vetėm gjashtė vjeē, tregon se sa i vėshtirė ėshtė bėrė realiteti i
  pėrditshėm nė Shqipėrinė tonė tė dashur, ku shumė gjėra vazhdojnė tė
  jenė shumė larg standardeve evropiane. Gjithashtu, kjo nėnkupton dhe sa
  dėshirė kanė fėmijėt qė kanė ardhur tė vegjėl apo qė kanė lindur nė
  Xhenova pėr tu kthyer pėrgjithmonė nė vendin e origjinės, Shqipėrisė.
  Ėshtė pėr tė ardhur keq qė prindėrit e tyre janė larguar tė mbushur mė
  zhgėnjime dhe qė edhe fėmijėt e tyre vazhdojnė tė ushqehen me
  dėshpėrimin e prindėrve tė tyre, sepse kur bėjnė krahasimin mes jetės
  qė bėjnė kėtu Xhenova, dhe asaj qė gjejnė dhe prekin pėr ato pak ditė
  qė shkojnė me prindėrit me pushime nė Shqipėri, ėshtė njėlloj sikur tė
  krahasosh natėn me ditėn, ose dy standarde me nivele krejtėsisht tė
  largėta.
  Duhet tė theksojmė se: edhe pse emigrantėt shqiptarė janė
  larguar nga Shqipėria, kundėr dėshirės sė tyre, sepse nuk kishin asgjė
  tė sigurt dhe tė garantuar, duke u nisur nga gjetja e njė vendi pune
  deri tek siguria pėr jetėn .
  Ato, pėrsėri kanė mall dhe nostalgji
  shumė tė madhe pėr vendin e tyre, ku janė lindur, janė rritur dhe kanė
  tė afėrmit e tyre, kanė dhėnė dhe vazhdojnė tė japin kontribute tė
  mėdha ekonomike, por irritohen dhe nuk pranojnė dot realitetin qė ėshtė
  krijuar nga njė klasė politike qė ėshtė krejtėsisht indiferente
  kundrejt halleve dhe problemeve tė qytetarėve.

  Integrimi social, kulturor dhe politik i shqiptarėve
  nė Xhenova


  Mė i ngadaltė ėshtė integrimi social-kulturor dhe ai politik qė kėrkojnė
  disa dhjetėra vjet edhe nė vende tė hapura si Shtetet e Bashkuara, ku
  grupe tė ndryshme etnike kanė jo mė pak se dy ose breza pėr njė
  integrim, qė jo gjithmonė ėshtė realizuar nė kėtė kategori.
  Shqiptarėt, nė qytetin e Xhenovės, janė komuniteti mė pak i organizuar nė forma tė
  pėrbashkėta organizative jo qeveritare, pėr mbrojtur tė drejtat e tyre
  kolektive. Edhe pse janė tė shumtė nė numėr, deri nė vitin 2003, ku pėr
  herė tė parė u themelua, organizata e parė shqiptare “Gjenerata Re
  Shqiptare”, shqiptarėt nuk ishin grumbulluar nė asnjė formė
  bashkėpunimi apo grupimi tė pėrbashkėt nė mbrojte tė drejtave tė tyre
  kolektive si komunitet.
  Organizata “Gjenerata Re Shqiptare” e
  formuar nga njė grup tė rinjsh qė sapo kishin ardhur nga Shqipėria pėr
  tė kryer studimet e larta, ėshtė pėrpjekur qė pėrmes programeve tė saja
  dhe bashkėpunimeve qė ka bėrė, tė ngrejė lartė jo vetėm vlerat dhe
  imazhin e komunitetit shqiptar tė vendosur nė Xhenova, por edhe atė tė
  Shqipėrisė.
  Falė iniciativave dhe punės vullnetare qė ka bėrė
  kryetari i kėsaj organizate dr. Alban Daci si dhe ndihmės qė ka dhenė
  dhe vazhdon tė jap i nderuari Giuseppe Maria Durazzo, Konsull i Nderit
  nė Montekarlo pėr Republikėn e Shqipėrisė, komuniteti shqiptar nė
  Xhenova po integrohet edhe nė sport.
  Pėr herė tė parė nė historinė e
  Xhenovės, falė iniciativės sė dr. Alban Daci dhe mbėshtetjes personale
  qė ka afruar Konsulli Durazzo ėshtė themeluar njė skuadėr futbolli
  shqiptare, vetėm me djem tė ri shqiptarė qė jetojnė nė kėtė qytet dhe
  quhet “Reale Durazzo” nė nderė tė familjes fisnike shqiptare “Durazzo”,
  qė erdhėn si skllevėr dhe falė aftėsive tė tyre kanė qeverisur pėr
  dekada Republikėn e Xhenovės.
  Sa i pėrket integrimit politik tė
  shqiptarėve, pėr momentin as qė nuk mund tė flasim, sepse janė disa
  kushte formale dhe informale qė mund tė plotėsohen vetėm me kalimin e
  kohės dhe me ndėrrimin e brezave pėr tė realizuar njė integrim tė kėsaj
  natyre. Njė ndėr kushtet themelore pėr pjesėmarrje politike, sipas
  kushtetutės italiane ėshtė tė zotėrosh nėnshtetėsinė italiane.
  Gjithashtu, njė kėrkesė tjetėr informale po aq e rėndėsishme pėr
  pjesėmarrje dhe pėrfaqėsim politik ėshtė tė kesh njė titull lartė
  studimesh.
  Kjo kėrkesė qė tė realizohet, do tė paktėn tė kaloj edhe
  njė brez tjetėr tė bėhet realitet, sepse tani pėr tani shqiptarėt kanė
  sfida tė tjera mė tė vėshtira pėr tė pėrballur. Integrimi politik mund
  tė bėhet vetėm, kur tė rriten dhe tė arsimohen fėmijėt e emigrantėve
  shqiptarė qė janė lindur dhe janė arsimuar kėtu nė Xhenova.

  Opinioni i shqiptarėve qė jetojnė nė Shqipėri
  mbi emigracionin


  Po shqiptarėt qė ndodhen nė Shqipėri qė nuk kanė emigruar asnjėherė dhe
  nuk e njohin aspak realitetin e tė qenit emigrant ēfarė mendojnė pėr
  ato qė kanė marrė rrugėn e mėrgimit? Pėrderisa nė Shqipėri ashtu si nė
  ēdo vend tė botės, kemi shtresa tė ndryshme shoqėrore, pėr rrjedhojė
  nuk mund tė kemi njė opinion uniformė kundrejt emigrantėve qė kanė
  zgjedhur tė jetojnė dhe tė punojnė jashtė.

  Prandaj, do tė pėrpiqem tė bėj disa klasifikime si mė poshtė:

  familje shqiptare qė nė mėnyrė tė drejtė apo tė pa drejtė, kanė arritur tė
  shfrytėzojnė ato pak hapėsira qė kishte realiteti shqiptarė, jo vetėm
  pėr tė siguruar njė jetė normale, por edhe pėr tė garantuar tė ardhura
  aq tė mjaftueshme sa mund tė klasifikohen si tė pasur. Meqė, kėto
  familje kanė arritur tė sigurojnė standarde tė mira jetese, nuk kanė
  pasur nevojė tė emigrojnė dhe ta njohin botė e emigrantit, i bėn ata tė
  jenė plotėsisht indiferent pėr kėtė fenomen qė e konsiderojnė
  krejtėsisht tė huaj dhe aspak tė pranishėm nė jetėn e pėrditshme tė
  tyre.
  bota e turizmit shqiptar, i njeh nė raportin e klientit nė
  llogaritjen e pėrfitimit ekonomik dhe pothuajse nuk krijojnė aspak
  marrėdhėnie tė karakterit social, por vetėm nė kuadrin e ofrimit tė njė
  shėrbimi tė mirė tė ofruar gjatė pushimeve, kundrejt pėrfitimit qė
  marrin prej emigrantėve nė formėn e pagimit pėr shėrbimin qė kanė
  marrė. Megjithatė, duhet tė theksojmė se turizmi i lirė privat nė
  Shqipėri, nuk ka njė histori tė gjatė dhe nuk pasqyron pjekuri shėrbimi
  pėr klientėt. Prandaj, edhe emigrantėt shqiptar ashtu si qytetarėt e
  tjerė jo gjithmonė janė tė kėnaqur pėr pushimet qė kanė kaluar.
  familjet
  qė bėjnė pjesė nė shtresėn e mesme dhe tė varfėr tė shoqėrisė shqiptare
  dhe qė janė prekur drejtė pėr sė drejti nga emigracioni, ku kanė tė
  paktėt njė anėtarė tė familjes, e shikojnė emigracionin si: njė mundėsi
  shpėtimi nga varfėria, njė opsion tė sigurt pėr zgjidhjen e shumė
  halleve qė kanė, por edhe si dhimbje tė thellė shpirtėrore, pėr faktin
  se kalojnė njė kohė tė gjatė pa u parė dhe pa ndarė emocionet mė tė
  rėndėsishme tė jetės sė tyre.
  Shteti shqiptarė, ėshtė krejtėsisht
  indiferent pėr t’iu qėndruar pranė, kur emigrantėt shqiptarė kanė
  nevoje dhe shumė vigjilent pėr tė shfrytėzuar tė ardhurat e tyre nė
  mbushjen e boshllėqeve tė buxhetit shtetėror. Shteti shqiptar, me plot
  kuptimin e fjalės qė nga origjina e emigracionit deri mė sot nuk ka
  bėrė asgjė konkrete pėr emigrantėt.

  {vazhdon...}

  Webmaster
  Webmaster
  Webmaster
  Webmaster


  Male Numri i postimeve : 152
  Vendndodhja : Albania
  Job/hobbies : http://juridiksi.e-monsite.com
  Humor : http://juridiksi.e-monsite.com
  Points : 436
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-01-22

  Komuniteti shqiptar nė Xhenova Empty Re: Komuniteti shqiptar nė Xhenova

  Post by Webmaster Tue Sep 30, 2008 12:07 am

  {...vazhdimi}
  Ēfarė opinioni kanė italianėt pėr shqiptarėt, a janė ata racistė si dhe a mund tė bashkėjetojnė sė bashku

  Duhet tė theksojmė se jo vetėm nė Xhenova, por nė tė gjithė Italinė, ka njė
  numėr tė konsiderueshėm punėsh qė janė pak tė pėlqyeshme dhe qė paguhen
  pak- nė agrikulturė, nė sektorin e ndėrtimit, nė peshkim, nė industrinė
  e rėndė, nė shėrbime tė veēanta shtėpiake- qė italianėt nuk duan ti
  bėjnė mė, sepse nė shumicėn e rasteve niveli i tyre i pėrgatitjes
  shkollore si dhe mirėqenia familjare i shtynė ti refuzojnė.
  Ndarja
  Ne/Ata ( shqiptarė/ italianė), prezantohet si njė zbulim i vėrtetė i
  njė gjendje fakti tė njė realiteti dhe si njė ndarje thelbėsore,
  identiteti, mes grupeve tė ndryshme si rezultat i njė seri
  marrėdhėniesh sociale.
  Kjo na fton tė mos pėrqendrojmė vėmendje mbi
  karakteristika tė supozuara mes Nesh dhe Atyre, tė marra si vlera
  autonome dhe tė izoluara, por me vėzhguar nė zona pėrplasje, pėrballje,
  ndėrmjetėsimi dhe dialogu. Prandaj, na fton tė vėzhgojmė ēėshtjet e
  diskriminimit e krijimit tė diferencave nga njė pikėpamje marrėdhėniesh.
  Problemi
  i njė pėrkufizimi Ne/Ata dhe njė pėrdorimi shoqėrorė i kėtyre
  kategorive ėshtė njė ēėshtje qė ka tė bėj me momente relacionale,
  konkretisht rastet e aksionit social, nuk janė ēėshtje qė zgjidhet nė
  tė kuptuarin mirė kush jemi Ne dhe kush janė Ata.
  Prandaj, duket e
  nevojshme jo shumė tė pyeten mbi njė shembull statuti tė identiteteve
  respektive, se sa mbi marrėdhėniet qė vendosin nė lidhje, ndonjėherė nė
  kundėrvėnie, kėto terma dhe identifikimet qė i ndėrtojnė.
  Njė vėzhgim i drejtė dhe racional na fton tė lėmė hipotezėn se diskriminimi
  dhe pengesa pėrballė diferencave mund tė jetė i rikthyer nė faktor
  “personal”, qė ėshtė i mundur ti ndaj njerėzit nė dy njėsi: racistė dhe
  jo racistė.
  Sikur nėnvizon Taguieff se: nėse nuk je racist mund tė
  bėhesh dhe nėse ke qen mund tė mos jesh mė. Racizmi i shfaqur nga
  sjellja e njė aktori social nuk mund tė shpjegohet pėrmes tendencave
  dhe udhėzimeve tė kėtij tė fundit. Elementi kryesor i shpjegimit tė njė
  qėndrimi social ėshtė situata.
  Marrėdhėnia qė ndėrton ndarjen Ne/Ata duhet tė analizohet duke pasur parasysh kontekste tė veēanta dhe asimetrinė e pushtetit.
  Kjo nėnkupton se duhet tė reflektojmė jo vetėm nė ndėrtimin e kufijve
  social (identitet, diferencė) por edhe mi hierarkinė (pozicionin
  social, pushtetin) qė nga ndarja Ne/Ata gjejnė legjitimitet dhe mundėsi
  konkrete manifestimi dhe pėrdorimi.
  Ndarja Ne/Ata nuk mund tė jetė e
  vlerėsuar nė njė kontest tė universalizmi dhe reciprociteti tė rremė.
  Njė reflektim serioz mbi diskriminimin duhet tė di tė shoqėrohet nė
  reflektim multikulturor dhe interkuluror- njė diskutim qė kėrkon tė
  mbaj diskriminimet nė ballafaqimin e Tjetrit duke celebruar diferencėn,
  duke favorizuar njė njohje tė tijėn , duke kėrkuar tė edukoj nė
  kulturėn e tė tjerėve pėr tė bėrė tė mundur ta njohin dhe ta admirojnė
  – njė reflektim mbi diskriminimin i vėnė nė jetė nga grupe homogjene qė
  vlerėson dimensionet strukturale tė proceseve pėrjashtuese , qė i kthen
  me shumė se tė vetėdijshėm anėtarėt e grupit dominuese tė paragjykimit
  tė tyre dhe tė racizmit tė tyre (Anthias e Lloyd, 2002).
  Pjesa dominuese qė pėrbėn shumicėn luan rol qendror qė mund tė konsiderohet
  edhe si problematik. Tė reflektuarit mbi modalitetin e marrėdhėnieve,
  tė integrimit tė bashkėjetesės mes grupeve qė konsiderohen tė ndryshėm,
  nuk mbarohet - as zgjidhet kryesisht - nė njė analizė tė
  karakteristikave dhe aksioneve tė grupeve minoritare, por duke
  propozuar ēėshtjet e statusit tė mazhorancės: marrėdhėniet
  ndėrkulturore nuk shqyrtojnė karakteristikat e pakicave, mbi tė gjitha,
  mendimin, identifikimet dhe aksionet e grupit dominues (Tėėne e
  Gallagher, 2008; Essed e Trienekens, 2008).
  Tė pyesėsh mbi
  bashkėjetesėn multikulturore sot nė Itali ėshtė para sė gjithash tė
  pyesėsh mbi idenė e “Italianizmit”, mbi ndėrtimin lokal tė identitetit,
  tė kufijve, e mbylljeve dhe tė hapjeve tė “italianėve”: forma jo tė
  thjeshta “reagimi” nė sjellje, qėndrime ose “karakteristika themelore”
  tė Tjetrit.
  Prej vitesh studiozėt theksojnė se transformimet e
  thella nė retorikė dhe nė praktikė tė diskriminimit. Termat e ri si
  racizėm institucional, kulturor, racizmit simbolik, racizėm ditor
  tentojnė tė theksojnė qė jemi pėrballė nė praktikė dhe retorikė se sa
  nė biologji dhe nė racė gjejnė bazė nė kulturė, praktikė qė mė shumė se
  tė shfaqen nė aksione eksplicite dhe violente pėrsėriten nė mekanizma
  anonim tė burokracisė, nė pėrtesėn pėr tė menduar si zakonisht.
  Forma diskriminimi mė pak radikal, por nė realitet rezultojnė tė aftė me
  efekte mė tė pėrhapura dhe kėmbėngulės, sepse fshehin prezencėn e tyre
  dhe mekanizmat tė funksionimit tė tyre, prezantohen si “realiteti i
  fateve”, mėnyrė normale pėr tė bėrė gjėrat, aksionet qė ju mungojnė ēdo
  kuptimi diskriminues.
  Ka tė bėj me njė racizėm pa racė, me njė
  diskriminim pa sharje eksplicite, mė mbrojtės se fyes, “Racizėm qė ka
  temė dominuese jo trashėgiminė biologjike, por pamposhtmėrinė e
  diferencės kulturore: njė racizėm qė, me pamje tė parė, qė nuk kėrkon
  me ngulm superioritetin e disa grupeve ose popujve mbi tė tjerėt, por
  “vetėm” papėrshtatshmėrinė e njerėzve dhe traditave (Balibar e
  Wallerstein, 1991).
  Diskutimi mbi diskriminimin bashkėkohor
  prezantohet si njė racizėm pa racė, propozohet tė ruaj diferencat e
  grupit dominues duke e konsideruar emigracionin si njė rrezik, njė
  invazion qė vė nė diskutim unitetin dhe identitetin kombėtar ose lokal.
  Deri tani shpjeguam termin diskriminimin nė linja tė pėrgjithshme si dhe
  formėn e racizmit bashkėkohor qė shfaqet jo vetėm nė Itali, po nė tė
  gjitha vendet e zhvilluara qė kanė pritur emigrant nė dy dekadat e
  fundit. Ky shpjegim ndihmon pėr tė kuptuar dhe analizuar rastin e
  emigracionit shqiptarė nė Xhenova nė raport me popullsinė vendase
  (italianėt).
  Atėherė le tė fillojmė me pyetjen se: ēfarė opinioni kanė italianėt pėr shqiptarėt?
  Duhet qė qartėsojmė se opinioni konsiston nė pėrmbajtjen e ndėrgjegjes sė njė
  personi pavarėsisht nga gjykimi mbi vėrtetėsinė e tij ose falsitetin.
  Mendoj se italianėt kėtu nė Xhenova mbi shqiptarėt shfaqin dy lloj opinionesh:

  1. tė drejtė duke thėnė tė vėrtetėn
  Opinioni i drejtė qė italianėt shfaqin pėr shqiptarėt ėshtė se: shqiptarėt janė
  njerėz qė punojnė shumė, qė respektojnė ligjin, qė dinė tė sillen, janė
  tė zot, kanė prirje pėr tė mėsuar shpejt gjuhėt e huaja, luftojnė pėr
  tė bėrė njė jetė tė mirė dhe qė herė- herė me punėt e tyre tė ndershme
  dhe tė lodhshme janė bėrė mė tė pasur se edhe vetė italianėt.
  Njė ditė shkova nė njė bar kėtu nė Xhenova, pėr tė konsumuar diēka dhe fare
  rastėsisht hyra nė bisedė me pronarin e barit qė mė pyeti nėse isha
  turist i huaj?! Jo i thashė, jam shqiptar dhe kam ardhur pėr studime
  kėtu. Kur, e mori veshtė se isha shqiptar mė tha shqip “ej Shoku”.
  Pronari i lokalit vite mė parė kishte punuar nė sektorin e ndėrtimit
  dhe mė tha se njihte shumė shqiptarė, me tė cilėt kishte punuar. Ai u
  shpreh se shqiptarėt janė punėtorė shumė tė zotė, sidomos nė ndėrtimin
  e mureve tė thata.
  Opinione tė kėsaj natyre mbi shqiptarėt ka shumė,
  por janė tė rasteve, kur vetė deklaruesit janė tė implikuar
  drejtpėrdrejtė nė ēėshtjen qė bėhet fjalė. Pothuajse nė tė gjitha
  rastet, kur italianėt shfaqin opinion pozitiv mbi shqiptarėt, do tė
  thotė se pėr arsye pune apo nė rrethana tė tjera tė natyrės sociale,
  kanė pasur kontakt tė drejtpėrdrejtė dhe i kanė njohur personalisht nga
  afėr shqiptarėt.

  2. opinion paragjykues duke sfiduar faktet dhe vėrtetėsinė.
  Paragjykim
  do tė thotė vetėm “gjykim paraprak” ose gjykim qė prononcohet para njė
  provimi tė plotė tė tė gjithė atyre elementeve tė rėndėsishėm. Nga
  periudha e iluminizmit termi “paragjykim” fiton njė ngjyrim negativ.
  Allport thekson se: paragjykimi pėrcakton njė farė orientimi drejt kategorive
  tė pėrgjithshme njerėzore se sa drejt individėve, ose shqyrton
  individėt jo nė individualitetin e tyre, por si anėtarė tė njė kategori.
  Disa italian qė pėr fatin tonė nuk pėrbėjnė shumicėn nė numėr, por qė kanė
  nė dorė forcėn e fjalės (gazetarė jo realist), medien, mjaftojnė tė
  gjejnė njė rast edhe tė vetėm, kur njė shqiptarė shkel ligjin, apo
  devijon ( devianzė quajmė aktin qė dhunon normat e njė komuniteti dhe
  ndėshkohet me njė sanksion) dhe tė shkruajnė duke deklaruar pa baza
  faktesh, por pėr interesa tė caktuar se tė gjithė shqiptarėt shkelin
  ligjet.
  Pra, kėto gazetarė qė mbulojnė kryesisht kronikat e zeza,
  paragjykojnė tė gjithė shqiptarėt e ndershėm dhe punėtorė, duke
  pėrdorur stigmėn dhe stereotipin shqiptarė, qoftė edhe kur kemi vetėm
  njė rast tė asaj natyre.
  Ky lloj paragjykimi publik, ndikon tek tė
  gjithė qytetarėt e tjerė italian, qė nuk kanė asnjė lloj forme kontakti
  me shqiptarėt, tė forcojnė paragjykimin e marrė nga mediet, duke e bėrė
  akoma edhe mė real e tė besueshėm nė impaktin e drejtpėrdrejtė shoqėror.
  Sipas njė ndėr studiuesve dhe kriminologėve mė tė mėdhenj amerikanė Edwin H.
  Sutherland se: sjellja devijuese nuk ėshtė as e trashėguar as e
  trilluar nga aktori, por e mėsuar pėrmes komunikimit me persona tė
  tjerė. Citimi i studiuesi amerikan, gjen aplikim nė rastit tonė
  konkret, sepse njė shqiptarė, kur vjen nė njė moshė fare tė kėtu nė
  Itali, nuk ėshtė aspak i prirur pėr tė devijuar, por janė rrethanat qė
  e detyrojnė nė njė farė mėnyrė pėr tė bėrė diēka kundėr vullnetit dhe
  dėshirės sė tij.
  Po ju tregoj njė histori pėr tė qenė mė tė qartė se
  ēfarė dua t’iu them. Kjo ėshtė historia e njė tė riu shqiptar, qė sapo
  kishte mbushur 19 vjeē, vite mė parė vjen kėtu nė Xhenova, pėr tė
  realizuar ėndrrėn e tij universitare, por edhe pse kishte njė talent tė
  trashėguar intelektual, nuk kishte mundėsi ekonomike tė vazhdonte
  studimet. I riu i sapo ardhur kishte bėrė kėrkesėn pėr pėrfituar
  konviktin, po nuk e fiton dot, sepse konsiderohet me tė ardhura tė mira
  familjare (nė familje punonte vetėm babai me njė rrogė mujore prej 100
  eurosh). I riu i vendosur pėr tė realizuar ėndrrėn universitare, vendos
  tė shkoj tė takoj personalisht drejtoreshėn e konvikteve pėr ti treguar
  se: vjen nga njė familje qė arsimin e kanė konsideruar gjithmonė si tė
  rėndėsishėm dhe tė pa zėvendėsueshėm nė formimin kulturor tė individit
  dhe se ėndrra e tij ėshtė tė mbaroj universitetin dhe tė integrohet me
  tė drejta tė barabarta nė shoqėrinė italiane.
  Ai i argumenton drejtoreshės se:
  nėse nuk e ndihmon duke i ofruar vetėm njė vend fjetje
  nė konvikte, ėndrra e tij jo vetėm qė nuk do tė realizohet, por se ai
  do tė gjendet fare i vetėm nė mesin e rrugės, i pa strehė, i pa ngrėnė,
  i pa mbrojtur dhe pa eksperiencė nė njė vend tė huaj. Nė kėto rrethana
  kundėr vullnetit dhe ėndrrės sė tij mund tė bėhej devijues nė kėrkim tė
  mbijetesės dhe tė respektimit tė ligjit tė egėr tė rrugės.
  Pra, jeta e kėtij tė riu ishte me tė vėrtetė nė duart e kėsaj zonje qė
  pėrfaqėsonte institucionin e strehimit pėr studentė. Pėr fatin e mirė,
  drejtoresha u tregua zemėr mirė, dhe me aktin e ofrimit tė vendit tė
  fjetjes, mbrojti ėndrrėn e njė tė riu shqiptar, qė kishte ardhur nga
  njė realitet ku nuk kishte ėndrra por ankthe.
  Falė asaj ndihme, i
  riu shqiptar jo vetėm qė realizoj ėndrrėn e tij universitare, por me
  sjelljen e tij kulturore dhe me kapacitetin e tij intelektual vazhdon
  tė jetė njė shembull jo vetėm si shqiptarėt ashtu edhe pėr italianėt.
  Ky shembull tregon se nėse njė shqiptarė devijon, ėshtė faji edhe i
  vendasve qė nuk i kanė ofruar asnjė mundėsi qė tė integrohet dhe tė
  realizoj ėndrrat e tij, ashtu si qytetarėt e tjerė vendas.
  Para se tė analizojmė se nėse italianėt janė racistė apo jo kundrejt
  shqiptarėve? E shikoj tė arsyeshme tė shpjegojmė metamorfozėn e
  racizmit nga biologjik nė kulturor.
  Racizmi biologjik (klasik), qė
  bazohej mbi karaktere trupore pėr tė justifikuar raportet e pa
  barazisė, ka humbur besueshmėri. Megjithatė qėndrimet raciste nuk janė
  zhdukur, por kanė zėnė forma mė pak eksplicite, si pėr shembull ai i
  diskutimit mbi ndryshimet dhe mos pėrputhjet mbi kulturat qė
  legjitimojnė masa veēimi dhe pėrjashtimi.
  Pra ashtu siē kemi theksuar mė sipėr kemi kaluar nga racizmi me racat nė njė “racizėm pa
  raca”, qė ėshtė njė formė racizmi shumė evident, sepse fshihet poshtė
  veshjeve “pozitive” tė diferencės dhe mbron larmi kulturash.
  Mendoj se qytetarėt italian nė Xhenova janė mė shumė nė fazėn e paragjykimit,
  se sa tė racizmit tė mirėfilltė kundrejt shqiptarėve. Pse shprehem
  kėshtu? Sepse, jo tė gjithė xhenovezėt, kanė qėndrim konstant racist
  mbi shqiptarėt, por opinioni i tyre ėshtė nė formėn e njė cikli, ku nė
  momente tė caktuara shfaqet me kuota tė larta pėrfshirje dhe nė momente
  tė tjera me kuota fare tė vogla dhe tė papėrfillshme.
  Duhet tė theksojmė se pėr nga natyra xhenovezėt janė tė ftohtė dhe janė mė tė
  prirur pėr tė thelluar ndarjen Ne/ Ata jo vetėm me shqiptarėt, por me
  ēdo tė huaj qė vjen pėr herė tė parė nė vatrėn e tyre, nė qytetin e
  tyre dhe tenton tė behet pjesė e tyre. Madje vetė xhenovezėt mburren
  kur thonė, se duhet vite tė bėsh njė Xhenovez mik, por nėse e ke e
  bėrė, atėherė e ke pėrjetė.
  Fakti qė xhenovezėt pėr nga natyra nuk
  hyjnė lehtė nė marrėdhėnie me tė huajt, i bėn ata tė mos kenė njė
  opinion tė drejtpėrdrejt dhe personal tė tyrin pikėrisht mbi kėta tė
  huaj dhe tė mbeten nė fazėn e paragjykimit, pa mundur tė analizojnė
  faktet dhe tė vėrtetat.
  Pėr kėtė arsye shumė qytetar kujtohen tė
  shfaqen egėrsisht deri nė racizėm kundėr tė huajve, kur disa gazetarė
  tė kronikave tė zeza pėrdorin subjekte tė veēanta pėr ngjarjet qė
  ndodhin.
  Pėr shembull, gazetarėt janė tė prirur tė theksojnė se njė
  djalė shqiptarė tentoj tė dhunonte njė grua. Nuk e kuptoj se pėrse
  duhet tė theksohet se ishte njė djalė shqiptarė, kur fare mirė mund tė
  shkruhet se njė djalė tentoj tė dhunonte njė grua, sepse nuk janė vetėm
  shqiptarėt tė prirur pėr tė dhunuar.
  Qytetarėt e thjeshtė qė nuk
  kanė asnjė lloj kontakti tė drejtė pėr drejtė me shqiptarėt, me tė
  lexuar kėtė lajm, frymėzohen dhe shprehen se shqiptarėt janė tė gjithė
  dhunues, se ato duhet tė shkojnė andej nga kanė ardhur etj. Kjo formė e
  logjikuar ėshtė krejtėsisht e gabuar, sepse ėshtė njė lloj sikur tė
  pohojmė se Sokrati ka mjekėr, tė gjitha dhitė kanė mjekėr dhe atėherė
  Sokrati ėshtė njė dhi.
  Nė kėtė fazė mund tė themi se nga
  paragjykimi, pėr faktin se nuk njohin faktet, tė frymėzuar edhe nga
  kryeartikujt e stigmatizuar tė gazetarėve shprehin nivelin mė tė lartė
  tė atij qė quhet racizėm ditor, sepse lajmi zakonisht ka efekt vetėm
  pėr pak kohė, pastaj harrohet dhe zėvendėsohet nga njė lajm tjetėr qė
  ka subjekt dhe natyre tė ndryshėm nga paraardhėsi.
  Prandaj, me tė
  drejtė mund tė pohoj se racizmi Xhenovez nga ajo qė shprehėm edhe mė
  sipėr ka formėn e njė cikli me vlera variuese, ku me periudha tė
  shkurta dhe tė influencuar nga faktorė tė jashtėm ėshtė i lartė, por nė
  periudha tė tjera ėshtė mė i ulėt deri nė jo ekzistencė.
  Fakti qė aktualisht shqiptarėt kryejnė punėt e pa preferuara nga xhenovezėt dhe
  qė janė pak tė paguara, bėn qė mė shumė tė ketė pėrshtypje mbi bazėn e
  paragjykimeve se sa shprehje racizmit nga vendasit.
  Nė njė fazė tė
  dy, kur shqiptarėt tė fillojnė tė kenė njė nivel mė tė lartė arsimi,
  dhe tė jenė nė kushte tė barabarta pėr tė zėnė punė nė profesionet e
  nivelit tė lartė si avokat, mjek, inxhinier, arkitekt, lektor
  universitar, ekonomist etj.
  Atėherė, pėr arsye tė konkurrencės sė
  drejtpėrdrejtė, xhenovezėt do tė shfaqin jo vetėm paragjykime, apo
  racizėm ditor, por nė njė farė mėnyre edhe racizėm institucional ndaj
  shqiptarėve, sepse nuk do i shikon si “inferior” por si konkurrentė tė
  fortė nė jetėn e pėrditshme.
  {vazhdon...}

  Webmaster
  Webmaster
  Webmaster
  Webmaster


  Male Numri i postimeve : 152
  Vendndodhja : Albania
  Job/hobbies : http://juridiksi.e-monsite.com
  Humor : http://juridiksi.e-monsite.com
  Points : 436
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-01-22

  Komuniteti shqiptar nė Xhenova Empty Re: Komuniteti shqiptar nė Xhenova

  Post by Webmaster Tue Sep 30, 2008 12:08 am

  {...vazhdimi}

  Megjithatė, mendoj se duke kaluar njė
  periudhė tė gjatė bashkėjetese, xhenovezėt do e kuptojnė, se emigrantė
  shqiptarė janė njė domosdoshmėri ekonomike, sociale dhe demografike dhe
  se me ata mund tė bashkėjetohet ashtu siē ka ndodhur qė nga vitet 1389,
  kur durrsaku i parė erdhi nė Xhenova si skllav dhe fitoj lirinė, duke
  vėnė themelet e para tė dinastisė “Durazzo” (pėr dekada me radhė ka
  qenė protagoniste dhe aktore e historisė sė qytetit tė Xhenovės) deri
  tek eksodi i 1990 qė me ritme mė tė vogla vazhdon edhe nė ditėt e sotme.
  Xhenova, ėshtė njė ndėr qytetet me moshė mė tė plakur jo vetėm nė Itali, por
  edhe nė Evropė, ku personat qė janė nė moshėn 81 vjeē e sipėr pėrbėjnė
  21 tė popullsisė totale tė kėtij qyteti.
  Mund tė themi se Badantet
  shqiptare luajnė njė rol tė rėndėsishėm dhe ta pazėvendėsueshėm, duke
  ofruar shėrbim pėr kėta tė vjetėr jo suficient tė braktisur nga
  familjarėt e tyre.
  Emigrantėt shqiptarė janė njė domosdoshmėri
  ekonomike, sepse siē kemi theksuar, sepse mbulojnė segment tė
  rėndėsishėm tė tregut tė punės tė lėnė tė pa mbuluara nga krahu i punės
  italian, duke ringjallur sektor tė rėndėsishėm ekonomik-produktiv: tė
  peshkimit, nė agrikulturė, nė industrinė e ndėrtimit etj.
  Prandaj, mendoj se italianėt do tė vazhdojnė tė bashkėjetojnė shumė mirė me
  komunitetin shqiptar, sepse kanė njė lidhje tė fortė tė nevojės
  reciproke nė formėn e njė lidhje simbiotike. Shqiptarėt, tashmė janė
  njė realitet i pa mohueshėm, qė po jep kontributin e tij qė Xhenova tė
  bėhet njė qytet i hapur, kosmopolitik dhe t’iu pėrgjigjet me efikasitet
  dhe me shpejtėsi kėrkesave tė globalizimit.

  { http://albandaci.blogspot.com/ }


  Sponsored content


  Komuniteti shqiptar nė Xhenova Empty Re: Komuniteti shqiptar nė Xhenova

  Post by Sponsored content

   Similar topics

   -

   Current date/time is Tue Oct 04, 2022 4:34 am