Forumi Drejtesia Shqiptare mirepret te gjithe !...

Free counter and web stats - Studio Ligjore "Daci" - Albanian Students Info - STUDENTI I SĖ DREJTĖS - TOP Drejtesia

  A ėshtė e domosdoshme Akademia Diplomatike?

  Share
  Webmaster
  Webmaster
  Webmaster
  Webmaster

  Male Numri i postimeve : 152
  Vendndodhja : Albania
  Job/hobbies : http://juridiksi.e-monsite.com
  Humor : http://juridiksi.e-monsite.com
  Points : 436
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-01-22

  A ėshtė e domosdoshme Akademia Diplomatike?

  Post by Webmaster on Tue Jan 29, 2008 1:57 am

  A ėshtė e domosdoshme Akademia Diplomatike?


  Rastėsisht duke u informuar mbi shtypin shqiptar, lexova njė artikull interesant tė botuar nė disa organe tė pėrditshme shqiptare. Ky artikull fliste pėr ngritjen e Akademisė Diplomatike pranė Ministrisė sė Punėve me Jashtė. Kjo iniciativė ėshtė me tė vėrtet pėr t’u vlerėsuar edhe pėrse nė krahasim me vendet e tjera tė pėrparuara (Shtetet e Bashkuara tė Amerikės) ėshtė shumė e vonuar si ide nė kohė dhe nė hapėsirė. Kėtė iniciativė qė po merr sot Kėshilli i Ministrave nė lidhje me themelimin dhe strukturimin e kėsaj Akademie, Kongresi Amerikan e ka marrė nė 1946, duke aprovuar Foreing Servise Institute (FSI) brenda Departamentit tė Shtetit. FSI kishte si qėllim tė formonte personelin (diplomatik dhe teknik nė funksion tė Marrėdhėnieve Ndėrkombėtare), tė cilėt do tė dėrgoheshin me mision nė vendet e huaja. Ky personel do tė formohej duke u trajnuar nė dy drejtime:
  1. Gjuhėsore
  Pjesa mė e madhe docentėve jo vetėm qė kishin njė karrierė tė lartė nė formimin gjuhėsor, por ishin edhe ekspertė tė mirė pėrsa i pėrket komunikimit jo verbal dhe kulturor tė vendeve nga vinin.
  2)Antropologjik
  Antropologėt ndiqnin njė program mė shumė tradicional tė orientuar nė dimensionet makrokulturale (mėnyrat e shkėmbimit, organizimin social, strukturat gjerarkike)
  Tė dy kėta elementė sė bashku formojnė atė qė quhet komunikim ndėrkulturor, qė do tė thotė sa mė shumė tė njohėsh tė tjerėt aq mė shumė influencė do tė kesh mbi ata. Gjatė periudhės sė formimit tė FSI, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ishin leader si fuqi botėrore, por diplomatėt e saj ishin ineficientė. Pra, FSI ishte njė nevojė e domosdoshme qė roli dhe fuqia e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės tė dėgjohej, tė respektohej nė botė. Akademia Diplomatike shqiptare qė ka fizionomi tė ngjashme dhe mision tė pėrbashkėt me FSI a ėshtė e domosdoshme pėr vendin tonė? Shqipėria ka nevojė pėr njė diplomaci mjaft aktive jo vetėm nė rajon, por edhe me gjerė, pasi ėshtė viti i vendimeve tė mėdha dhe mjaft tė rėndėsishme. Ne kemi nevojė pėr diplomaci aktive, profesionale ku duhet tė mbrojė dhe tė pėrkrahė jo vetėm interesat e shqiptare brenda Republikės sė Shqipėrisė,por edhe tė bashkombasve tanė kudo qė ndodhen. Shqipėria, pėr vetė pozicionin strategjik dhe lidhjes me faktorin historik si njė produkt njerėzor, ka njė rol mjaft tė rėndėsishėm dhe vendimtar pėrsa i pėrket paqes dhe stabilitetit nė rajon.
  Diplomacia e vendit tonė duhet tė jetė e gatshme tė pėrballet me ēėshtje konkrete si: Bisedimet pėr statusin final tė Kosovės. Ne nuk kemi nevojė pėr atė lloje diplomacie qė quhet “ Vallėzimi Dans”, por pėr njė diplomaci tė afirmuar dhe koherente me partner tė sigurt pėr ēėshtje dhe vendime tė ndryshme ndėrkombėtare. Duke analizuar atė qė shprehėm mė sipėr do tė thosha se akti i themelimit tė kėsaj Akademie ėshtė njė ogur i mirė. Gjithashtu pėr vetė faktor kohe dhe kushtet hapėsinore qė po pėrjetojmė, Akademia Diplomatike ėshtė e avantazhuar.
  Them kėshtu pasi rreth 20 mijė studentė (pa pėrfshirė edhe mjaft intelektualė) studiojnė nė universitetet mė nė zė nė botė.
  Njė pjesė e mirė e tyre kanė zgjedhur fakultetin e Shkencave Politike dhe nė veēanti atė tė Marrėdhėnieve Ndėrkombėtare dhe Diplomatike. Kėta studentė jo vetėm qė studiojnė nė profilin e Marrėdhėnie Ndėrkombėtare, por nė tė njėjtėn kohė mund tė themi qė janė komunikues mjaft tė mirė ndėrkulturor, sepse janė njohės shumė tė mirė tė vendeve ku studiojnė.
  Akademia Diplomatike mund tė jetė funksionale nėse me tė vėrtet do tė jetė e hapur, duke i kushtuar njė rėndėsi tė veēantė asaj qė quhet komunikim ndėrkulturor.
  Prandaj, diplomatėt shqiptarė duhet tė jenė tė vetėdijshėm dhe tė ndėrgjegjshėm pėr rolin qė mbartin mbi supe, duke pėrfaqėsuar fatin e njė shteti dhe tė njė kombi tė tėrė.

  Alban Daci, kryetar
  Gjenerata Re Shqiptare-Itali
  student pėr Marrėdhėnie Ndėrkombėtare
  dhe Diplomatike,
  Universiteti i Gjenovės

   Current date/time is Sat Feb 16, 2019 5:11 am