Forumi Drejtesia Shqiptare mirepret te gjithe !...

Free counter and web stats - Studio Ligjore "Daci" - Albanian Students Info - STUDENTI I SĖ DREJTĖS - TOP Drejtesia

  Ėndrra universitare sa afėr dhe larg

  Share
  Webmaster
  Webmaster
  Webmaster
  Webmaster

  Male Numri i postimeve : 152
  Vendndodhja : Albania
  Job/hobbies : http://juridiksi.e-monsite.com
  Humor : http://juridiksi.e-monsite.com
  Points : 436
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-01-22

  Ėndrra universitare sa afėr dhe larg

  Post by Webmaster on Fri Jul 11, 2008 9:34 pm

  Dr. Alban Daci
  www.albandaci.blogspot.com

  Ėndrra universitare sa afėr dhe larg
  Sapo u mbyll ky vit akademik pėr maturantėt shqiptar, ku njė pjesė e mirė e
  tyre tani kanė objektiv kryesor fillimin e jetės universitar,
  frekuentimin e auditorėve dhe bibliotekave pėr tė thelluar njohurit e
  tyre pėr profesionet qė duan tė ushtrojnė nė tė ardhmen. Tė rinjtė e
  zonave urbane mund tė themi qė janė pėrgatitur gjatė gjithė periudhės
  sė gjimnazit pėr tė pasur njė rezultat maksimal nė provat e pranimit
  pėr tė hyrė nė universitete. Kjo pėrgatitje konsiston nga njė
  pėrgatitje sistematike gjatė katėr viteve tė gjimnazit, e cila nė vitet
  e fundit ėshtė shoqėruar edhe me frekuentimin e kurseve private nė
  lėndė tė veēanta qė mund tė korrespondojnė me orientimin e programit
  universitar qė kanė dėshirė tė ndjekin. Po nė zonat e thella veriore
  kush ėshtė panorama qė na ofrohet nė objektivin tonė? Panorama ėshtė aq
  shumė e trishtueshme sa duhet tė alarmohemi, sepse sistemi arsimor nė
  kėto zona ėshtė nė njė degradim tė thellė. Nė vitet e fundit mund tė
  themi me siguri, e cila nė ēdo moment mund tė jetė e verifikueshme, qė
  prodhohet njė numėr nė rritje analfabetėsh dhe injorantėsh. Me pak
  fjalė nėse vazhdohet kėshtu shumė shpejt kėto zona tė Shqipėrisė do i
  gllabėroj jo vetėm mjerimi qė gjithmonė ka qenė i pranishėm, por edhe
  injoranca. Nė shumė zona tė thella tė Shqipėrisė, shkollat ku mund tė
  mėsohet mungojnė fare ose janė me orė tė tėra larg, ku mungesa e
  infrastrukturės rrugore, e mjeteve tė transportit bėjnė qė frekuentimi
  i orėve tė mėsimit tė mbetet mė shumė nė ėndrrat e nxėnėsve, se sa nė
  realitetin e pėrditshėm tė tyre. Kjo situatė e krijuar ka detyruar
  shumė fėmijė arsimdashės qė edhe pse e kanė shumė nė zemėr shkollėn, ta
  braktisėn atė duke mbetur tė lėnduar thellė nė shpirtin e tyre tė
  brishtė dhe tė pafajshėm. Megjithatė disa tė tjerė tė nxitur edhe nga
  prindėrit e tyre si dhe nga dėshira e tyre personale vendosin tė
  sakrifikojnė orė tė tėra rruge nė kėmbe, duke sfiduar kushtet klimatike
  dhe gjeografike malore me qėllimin e vetėm qė njė ditė tė arrijnė tė
  realizojnė ėndrrat e tyre profesionale dhe akademike. Problemet dhe
  hallet e tyre nuk mbarojnė kurrė, edhe pse mes mundimeve qė shkojnė
  jashtė logjikės sė perceptimit nė kohėrat moderne, arrijnė tė vazhdojnė
  dhe tė mbarojnė studimin e mesėm, i cili ėshtė i karakterizuar nga njė
  nivel pedagogjik jo vetėm qė le pėr tė dėshiruar, por ėshtė edhe
  qesharak me komponentėt e tij akademik. Mjafton tė pėrmendim qė nė njė
  pjesė tė konsiderueshme tė shkollave tė mesme nė zonat veriore tė
  Shqipėri kemi pseudomėsues pa arsimim pėrkatės qė japin mėsim dhe qė
  marrin pėrgjegjėsitė mbi supe pėr tė pėrgatitur brezin e ardhshėm. Nuk
  mungojnė rastet, ku dikush qė pak vite mė parė ka mbaruar me nota
  kaluese shkollėn e mesme dhe tani jep mėsim po nė gjimnaz. Kemi edhe
  raste tė tjera, ku ndonjė mėsues me arsim pėrkatės nuk ka pėrgjegjėsi
  pėr profesionin dhe funksionin qė ka, ku me papėrgjegjshmėrinė mė tė
  madhe e kalon kohėn duke pirė raki nė bar se sa duke dhėnė mėsim nė
  klasė. Kjo ėshtė panorama e arsimit qė prodhohet nė kėto zona qė ēdo
  ditė e mė shumė largohen nga bota e kulturės moderne, sepse nuk kanė
  asgjė tė pėrbashkėt me bashkėmoshatarėt e tyre nė botė, pėr veē faktit
  qė kanė ardhur nė kėtė botė dhe janė qenie qė luftojnė mes shpresės dhe
  dėshpėrimit pėr tė konsumuar vitet e jetės qė ju ka dhuruar zoti dhe
  natyra. Dua tė bėj dhe njė lidhje krahasuese me sistemin e fundit qė ka
  aplikuar Ministria e Arsimit pėr tu pranuar nė universitet, tė bazuar
  nė meritė, preferencė dhe realitetin e situatės sė nivelit arsimor nė
  kėto zona. Ky sistem nė teorinė shpjeguese ėshtė mjaft i drejtė, por nė
  realitetin aplikues nė terren do tė thoja ėshtė njė dėshtim i radhės,
  sepse preferenca e shumė nxėnėsve qė pėrshkruam mė sipėr kanė pak
  shanse tė jenė tė realizueshme. Pse ndodh kjo? Sepse, si mund tė arrij
  tė marr pikėt e nevojshme nė provimet e maturės dhe lėndėve me zgjedhje
  njė nxėnės qė mėsohet nga njė pseudomėsues mė arsim po tė mesėm dhe me
  mesatare tė ulėt, apo nga njė mėsues me arsim pėrkatės qė preferon mė
  mirė tė kaloj kohėn nė bar duke pirė se sa tė bėj detyrėn e tij si
  mėsues qė duhet jo vetėm tė jetė i pranishėm nė klasė, por tė
  pėrkushtohet pėr tė dhėnė mėsim me profesionalizėm tė lartė akademik.
  Sa mundėsi ka njė nxėnės qė sapo ka mbaruar shkollėn e mesme nė njė
  degradim tė tillė arsimor, tė arrij tė kaloj me rezultate konkurrente
  provimet e hartuara nga profesionalistėt e lartė nė Tiranė, tė cilėt pa
  marrė parasysh realitetin, mendojnė se edhe kėta si shokėt e tyre tė
  shkollave tė Tiranės, kanė pasur jo vetėm mėsues me nivel tė lartė
  profesional, por qė kanė ndjekur edhe kurse private. Car mund ti thuash
  njė maturanteje qė sapo ka mbaruar maturėn dhe qan ēdo ditė, sepse ka
  marrė katėr nė provimin e matematikės? Ti e meriton katrėn, sepse nuk
  ke mėsuar, kur nė tė vėrtet ajo gjithmonė ka qenė kėrkuese ndaj vetes,
  por qė mėsuesi qė i jepte mėsimin e matematikės kishte mbaruar vetėm
  pak vite mė parė shkollėn e agronomisė mė mesatare tė dobėt dhe qė nuk
  kupton asgjė nga lėnda e matematikės. Car duhet ti thonė prindėrit
  vajzės sė dėshpėruar qė tė pushoj sė qari? Ti thonė se: ti bija jonė
  nuk mund tė shkosh nė universitet edhe pse gjithmonė ke menduar dhe ke
  dashur qė njė ditė tė jesh njė studente e zonja. Car pėrgjigje
  argumentuese mund ti jap Ministria e Arsimit? Na vjen keq, por ti nuk
  arrite tė bėje testin e provimit qė kemi hartuar ne nė mos pėrputhje me
  realitetin, ku ti je pėrpjekur tė shkollohesh. Apo ti thotė na vjen keq
  se ti ke preferenca pėr tė vazhduar shkollėn, por nuk ke merita, edhe
  pse ne si Ministri nuk kemi bėrė asgjė konkrete pėr tė krijuar mundėsi
  bashkohore mėsimdhėnėse, ku dhe ti tė ndjeheshe e barabarte me fėmijėt
  e tjerė tė privilegjuar nė kushte dhe rrethana. Notėn katėr nuk e
  meriton maturantja fatkeqe qė ka lindur nė njė zonė ku mungon gjithēka
  qė nga mėnyra e jetesės deri tek aspiratat e mundshme pėr njė tė ardhme
  te ndryshme nga ajo qė pėrjeton ēdo ditė, por Ministria e Arsimit
  bashkė me drejtoritė e saja qė nuk ka bėrė asgjė nė kėtė drejtim. Nėse
  nuk veprohet shpejt me politika konkrete nė kėto zona malore nė njė tė
  ardhme tė afėrt do tė kemi njė realitetit tepėr tė hidhur, ku injoranca
  do tė gllabėroj jetėn e pėrditshme shoqėrore. Ministria e Arsimimit
  duhet tė inkurajoj tė rinjtė e sapo diplomuar pėr mėsuesi tė shkojnė nė
  kėto zona tė thella pėr tė dhėnė mėsim. Ky inkurajim mund tė bėhet duke
  ju rritur rrogat nė bazė tė distancave qė kryejnė pėr tė shkuar nė
  shkolla, ku duhet tė zhvillojnė orėt e mėsimit me profesionalizėm tė
  lartė pėr tė transportuar me dashuri dituritė tek breza e ardhshėm.
  Gjithashtu duhet tė garantoj mjete tė posaēme transporti pėr mėsuesit
  dhe nxėnėsit qė t’iu shkurtoj distancat dhe rraskapitjet fizike.
  Vendosja e njė sistemi tė tillė transporti do tė rriste dėshirėn
  arsimdashėse tek fėmijėt e kėtyre zonave. Ēdo reformė qė thjeshtė
  importohet nga vendet e tjera, por qė nuk pėrshtaten me realitetin tonė
  kulturor, ekonomik, dhe social ėshtė e destinuar pėr tė dėshtuar ashtu
  siē ka ndodhur deri tani. Reformat nuk duhet tė bėhen sipas kriterit
  vertikal, por edhe atij horizontal. Kjo do tė thotė se nuk mund tė
  bėjmė reformėn universitare tė aplikimit dhe atė tė zhvillimit sipas
  Kartės sė Bolonjės, ku nivelet e tjera tė arsimit mund tė jenė nė
  nivele gjithmonė e mė shumė degraduese si ato qė pėrmendėm mė sipėr.
  Nėse vazhdon tė zhvillohet me kėtė ritėm situata e papranueshme
  arsimore nė kėto zona, atėherė ėndrrat universitare tė maturantes qė ka
  marrė katėr nė matematike dhe bashkėmoshatarėve tė saj qė jetojnė nė
  njė atmosferė tė tillė dėshpėruese janė afėr sepse i takojnė ēdo ditė
  nė mendjet e tyre nė formėn e imazheve virtuale, por janė shumė larg nė
  realitet duke mbetur vetėm ėndrra. Nėse nuk sigurojmė njė sistem
  arsimor tė shėndosh, rrezikojmė tė kemi njė Rini mediokre dhe pėr
  rrjedhojė njė tė ardhme dėshpėruese dhe shqetėsuese. Rinia pėrbėn tė
  ardhmen e ēdo kombi, nėse ne nuk kujdesimi pėr tė, rrezikojmė tė mos tė
  kemi tė ardhme.


   Current date/time is Sat Feb 16, 2019 5:24 am