Forumi Drejtesia Shqiptare mirepret te gjithe !...

Free counter and web stats - Studio Ligjore "Daci" - Albanian Students Info - STUDENTI I SĖ DREJTĖS - TOP Drejtesia

  Harmonizimi i Legjislaturės me Acquis Communautaire & Kosova

  Share
  Webmaster
  Webmaster
  Webmaster
  Webmaster

  Male Numri i postimeve : 152
  Vendndodhja : Albania
  Job/hobbies : http://juridiksi.e-monsite.com
  Humor : http://juridiksi.e-monsite.com
  Points : 436
  Reputation : 0
  Registration date : 2008-01-22

  Harmonizimi i Legjislaturės me Acquis Communautaire & Kosova

  Post by Webmaster on Tue Jan 29, 2008 2:16 am

  Nga Av. Jordan DACI,

  Kėshilltar, Zyra pėr Bashkėpunim Ndėrkombėtar Financiar dhe

  Ekonomik, Ministria e Financave dhe Ekonomisė


  Harmonizimit i legjislaturės me Acquis Communautaire

  paraqet njė nga sfidat kryesore pėr shtetet kandidate

  pėr anėtarėsim nė BE, duke pėrfshirė ato qė aspirojnė t’i

  bashkohen BE-sė nė vitet qė po vijnė apo tė ashtuquajturat

  vendet e Ballkanit perėndimor. Nė anėn tjetėr, harmonizimi

  i legjislaturės ėshtė njė nga tri kriteret kryesore

  pėr anėtarėsim nė BE apo tė ashtuquajtuart Kriteret e Kopenhagės

  (1993). Nė qershor tė vitit 2003, nė samitin e

  Selanikut prapė u rikonfirmua perspektiva e anėtarėsimit

  nė BE e shteteve tė Ballkanit perėndimor, duke pėrfshirė

  Kosovėn. Megjithėkėtė, status i pazgjidhur i Kosovės

  mbetet njė nga pengesat kryesore qė nė njė mėnyrė e

  parandalon avancimin e marrėdhėnieve mes Kosovės

  dhe BE-sė dhe krijon vėshtirėsi shtesė lidhur me harmonizimin

  e legjislaturės me Acquis communautaire. Termi

  Acquis communautaire, ėshtė pėrdorur pėr herė tė parė

  nė njė mendim tė Komisionit tė BE-sė tė 1 tetorit 1969,

  pėrkitazi me parashtrimin e kėrkesės pėr anėtarėsim nga

  Britania e Madhe, Danimarka, Irlanda dhe Norvegjia. Ky

  term nė mėnyrė mė tė qartė ėshtė pėrdorur nė nenin 2

  tė Traktatit tė Bashkimit Evropian, tė njohur gjithashtu si

  Traktati i Mastrihtit. Thėnė mė thjesht, Acquis communautaire

  do tė thotė rregullat qė e formojnė kornizėn ligjore

  funksionale tė Komunitetit Evropian.

  Nė fakt, shikuar nga aspekti juridik, procesi i harmonizimit

  tė legjislacionit me Acquis Communautaire nuk

  paraqet obligim ligjor de jure pėr Kosovėn pėr sa kohė qė

  ajo nuk ėshtė anėtare e BE-sė dhe nuk ka marrėdhėnie

  kontraktuale me Bashkimin Evropian. Megjithatė, cikli i

  tanishėm i miratimit tė ligjeve dhe tė akteve nėnligjore

  kėrkon vėrtetimin e pėrputhshmėrisė sė tyre me Acquis

  Communautaire. Dokumenti i vėrtetimit lėshohet nga

  Agjencia pėr integrime evropiane dhe nga Zyra e kryeministrit.

  Harmonizimi i legjislaturės me Acquis communautaire,

  nė mes tė tjerash, do tė thotė miratimin e normave juridike

  tė Acquis communautaire nė legjislaturėn e vendit.

  Miratimi nuk nėnkupton procesin mekanik, me fjalė tė

  tjera nuk ėshtė njė pėrafrim tekstual i tekstit ligjor, por njė

  pėrafrim standardesh. Ekzistojnė tri lloje tė harmonizimit:

  a. harmonizim i plotė; b. harmonizimi i pjesshėm; c. harmonizimi

  nuk aplikohet. Forma e tretė ėshtė e vlefshme

  pėr ēėshtjet qė nuk hyjnė nėn juridiksionin e institucioneve

  tė BE-sė, ndėrsa forma e dytė i pėrfshinė ēėshtjet qė

  pjesėrisht hyjnė nėn juridiksionin e institucioneve BE-sė.

  Njėkohėsisht me procesin e harmonizimit, tė gjitha

  vendet kandidate duhet tė pėrkthejnė nė gjuhėt e tyre

  shtetėrore tėrė Acquis communautaire, e cila pėrafėrsisht

  i ka 95.500 – 105.000 faqe. Pėrkthimi ėshtė parakusht pėr

  anėtarėsim nė BE, dhe vendet duhet qė vet t’i paguajnė

  shpenzimet e pėrkthimit. Pėr shembull, pėr vitin 2005

  Kroacia ka shpenzuar 1 milion euro, ndėrsa IRJM-ja19 -

  rreth 360 mijė euro. Metodologjia e pėrkthimit ngėrthen

  krijimin e Njėsisė pėr Pėrkthim dhe Bashkėrendim (NJPB)

  dhe gjithashtu parasheh pėrkthime qė bėhen jashtė kėsaj

  Njėsie. Pas pėrkthimit, teksti revidohet nga ekspertėt

  gjuhėsor dhe nga juristėt me njohuri tė gjuhėve tė huaja,

  si dhe mė pastaj futet nė bazėn e tė dhėnave tė dhėnė

  nga TAIEX –i dhe i komunikohet Komisionit tė BE-sė.

  Mirėpo nė rastin e Kosovės ekziston mundėsia e zvogėlimit

  tė dukshėm tė shpenzimeve tė pėrkthimit pėrmes njė

  marrėveshjeje tė mundshme mes Kosovės, IRJM-sė dhe

  Shqipėrisė. Nė bazė tė Marrėveshjes sė Ohrit, IRJM-ja ėshtė

  po ashtu e obliguar qė ta pėrkthejė Acquis communautaire

  nė gjuhėn maqedone dhe nė atė shqipe. Pėrveē

  kėsaj marrėveshjeje, Kosova, IRJM-ja dhe Shqipėria fillimisht

  duhet tė hartojnė njė fjalorth tė pėrbashkėt qė do

  tė njėsoj tė kuptuarit juridik tė termeve. Gjithashtu nuk

  duhet tė harrojmė se nė bazė tė propozimit tė Ahtisarit,

  serbishtja ėshtė po ashtu gjuhė zyrtare nė Kosovė. Andaj,

  Kosova duhet tė shqyrtojė gjithashtu arritjen e njė marrėveshjeje

  me Serbinė lidhur me pėrkthimin e Acquis

  communautaire nė gjuhėn serbe.


  http://www.kosovo.undp.org/repository/docs/newletter_SHQIP.pdf

  ©www.nuovage.it dhe www.studenti.forum-2007.com

   Current date/time is Sat Feb 16, 2019 4:22 am